.
.
.

منبج؛ عقب‌نشینی یگان‌های حمایت خلق.. ورود ارتش سوریه.. نزدیک شدن نیروهای ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای رژیم سوریه روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کردند که واحدهایی از این نیروها وارد منطقه منبج شده، پرچم سوریه را در این منطقه برافراشتند. این نیروها افزودند که امنیت کامل همه شهروندان و دیگران را در منبج تضمین خواهند کرد.

در همین حال جنگجویان سوری مورد حمایت ترکیه اعلام کردند، که همراه با نیروهای ترکیه، پیشروی به سمت جبهه منبج را آغاز کردند تا «آمادگی کامل خود برای آغاز عملیات نظامی» را نشان دهند.

این در حالی است که هنوز مشخص نیست، آیا نیروهای رژیم به‌طور گسترده در شهر منبج مستقر شده‌اند، با توجه به اطلاعاتی که به دست آمده تعداد سربازانی که وارد شده‌اند کم است، با استناد به توافق ضمنی سربازان دولتی تنها در ساختمان‌های رسمی مستقر خواهند شد.

پیشتر یگان‌های حمایت خلق که بیشتر از کردهای سوریه تشکیل شده، خروج نیروهای خود از منبج را اعلام کرده، خواستار ورود نیروهای دولتی سوریه به منظور حمایت از آنان در برابر حملات احتمالی ترکیه شده بود.

یگان‌های حمایت خلق که ترکیه آن را تشکیلاتی تروریستی طبقه‌بندی و تهدید به درهم کوبیدن آن کرده، می‌گوید که «جنگجویان خود را به منظور جنگ با داعش در شرق سوریه از منبج خارج کرده است».

در بیانیه یگان‌های حمایت خلق آمده است: «ما از دولت سوریه که به سرزمین، مردم و مرزهای آن تعلق داریم می‌خواهیم تا نیروهای مسلح خود را برای تحویل گرفتن این مناطق و حفاظت از منبج در برابر تهدیدهای ترکیه اعزام کند».

این درخواست در پی ورود چند روز پیش شماری از نظامیان رژیم سوریه و سربازان روس، به اطراف منبج، مطرح شد.

نیروهای رژیم سوریه و سربازان روس، از یک طرف، و گروه های مسلح سوری مورد حمایت ترکیه از طرف دیگر در حومه شهر منبج مستقر شده‌اند.