جزئیات جدیدی از عملیات دستگیری صدام حسین فاش شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجله آمریکایی Esquire به استناد اطلاعات مطرح شده از سوی دو تاجر عراقی درباره نهاد امنیت ریاست‌جمهوری عراق، اطلاعات جدیدی درباره عملیات دستگیری صدام حسین، رئیس‌جمهوری فقید عراق منتشر کرد. صدام حسین 15 سال پیش و در سال 2003 میلادی در گودالی توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شد.

به گفته این مجله عملیات جستجوی رئیس‌جمهوری عراق پس از آن شکل دیگری به خود گرفت که در ژوئن 2003 دو نفر به نام‌های « حدوشي و محمد إبراهيم المسلط» جزئیات شگفت‌آوری درباره نهاد امنیت ریاست‌جمهوری عراق فاش کردند.

بنا به گزارش مجله Esquire نیروهای آمریکایی در ابتدا به مزرعه‌ای در حومه تکریت حمله کردند و در آنجا یک کانتینر آهنی پنهان شده زیر خاک را یافتند که حدود 10 میلیون دلار پول نقد در آن بود و باندهایی کاغذی که دور پول‌ها بود به بانک «چیس مانهاتن» آمریکا تعلق داشت. شگفتی دوم به مقدار قابل توجهی از جواهرات مربوط می‌شد که به ساجده طلفاح، همسر صدام حسین تعلق داشت و در کیسه‌های زباله‌ زیر خاک دفن شده بود. علاوه بر این اسناد شخصی مهمی نیز در آنجا پیدا شد.

این مجله فاش کرد که در 9 دسامبر 2033 پس از چند عملیات و فاش شدن اتفاقی جلسه‌ای در صحرای واقع در غرب تکریت توسط کودکی 9 ساله، محمد ابراهیم المسلط دستگیر شد و آمریکایی‌ها توانستند با او به توافق برسند که در ازای آزاد کردن 40 نفر از اعضای خانواده‌اش از زندان، مکان پنهان شدن صدام حسین را فاش کند.

بلافاصله دستورات لازم برای حمله به منطقه مورد نظر صادر شد و بیش از هزار سربازی خود را برای عملیاتی که «سپیده‌دم سرخ» نام گرفت، آماده کردند. در ابتدا مالک زمن و برادرش که از اعضای تیم حفاظت صدام بودند دستگیر شدند ولی حاضر به همکاری و فاش کردن محل اختفای رئیس‌جمهوری عراق نشدند. المسلط ترسان به نقطه‌ای در تاریکی اشاره کرد و سربازان آمریکایی با تجهیزات دید در شب به آنجا رفتند و شروع به برداشتن خاک کرده و به درون حفره ظاهر شده، نور تاباندند.

Esquire به نقل سمیر، مترجم عراقی نیروهای آمریکایی نقل کرد: «زمانی که حفره را باز کردند، صدام شروع به فریاد زدن کرد. تیراندازی نکنید، تیراندازی نکنید. به عربی به او گفتم خارج شود. او دست‌هایش را بالا برد و سربازان او را به بیرون کشیدند.»

ژوزف فرد فیلمور، مترجم گروهان چهارم پیاده نقل کرده که : «سمیر شروع به سیلی زدن صدام کرد ولی افراد نیروهای ویژه از او خواستند به صدام آسیبی نزند، زیرا که براساس دستورات او باید زنده بماند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید