.
.
.

ورود هیئت سازمان ملل به الحدیده.. ادامه نقض آتش‌بس توسط حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استفان دوگاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه 24 دسامبر اعلام کرد هیئت مرتبط با توافق الحدیده به ریاست ژنرال پاتریک کامرت که نمایندگانی از دولت یمنو حوثی‌ها در آن عضویت دارند، قرار است چهارشنبه نخستین جلسه خود را برای بحث درباره اجرای توافق آتش‌بس در الحدیده و خروج نیروهای نظامی از شهر، برگزار کند.

توافق الحدیده در رایزنی‌های اخیر در سوئد به دست آمد.

به نظر می‌رسد استقبال الحدیده از هیئت سازمان ملل متحد که مامور نظارت بر آتش بس است، جلوی ادامه نقض آتش‌بس از سوی شبه‌نظامیان حوثی را تا کنون نگرفته است.

منابع نظانی می‌گویند که شبه‌نظامیان حوثی، حمله به مواضع نیروهای دولیت را در برخی از محله‌های شهر را از سر گرفتند. این وضعیت در منطقه الجاح واقع در جنوب شهر الحدیده هم تکرار شد.

از سویی ولید القدیمی مدیرکل استانداری الحدیده در این باره گفت: «امروز با رسیدن به الحدیده، نقض آتش‌بس از سوی شبه‌نظامیان ادامه یافت. آن‌ها به سمت خیابان الخمسین و سیتی مکس در منطقه کیلو 7، خمپاره پرتاب کردند».

منابع سازمان ملل منحد می‌گویند هیئت این سازمان که به الحدیده رسیده، برگزاری نخستین جلسه کمیسته مشترک برای هماهنگی خروج نیروهای نظامی از شهر، نخستین اولویتش خواهد بود. نمایندگانی از دولت یمن و شبه‌نظامیان حوثی، عضو این کمیته هستند.

بنا بر بیانیه دوگاریک، انتظار می‌رود نخستین جلسه این کمیته به منظور بحث بر سر اجرای توافق سوئد، چهارشنبه 26 دسامبر برگزار شود.

از سویی القدیمی گفت: «نیروهایی آموزش دیده و مجهز برای تامین امنیت استان الحدیده حضور دارند. آن‌ها فرزندان استان الحدیده هستند که از اداره قانونی محلی پیروی می‌کنند. نیروهای گارد ساحلی هم برای تحویل گرفتن بندر الحدیده، آماده و مجهز هستند».

الحدیده ساعت‌های تعیین کننده‌ای را سپری می‌کند. ناظران معتقدند که این ساعت‌ها، میزان جدی بودن شبه‌نظامیان حوثی در پایبندی به توافق سوئد را مشخص می‌کند؛ ساعت‌هایی که شاید بتواند آینده روند صلح یمن را ترسیم کند.