.
.
.

دو هیئت کُرد در مسکو.. پیشنهاد روسیه برای استقرار نیروهای اسد در مرز با ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع دیپلماتیک روس دوشنبه 24 دسامبر در تماس تلفنی با «العربیه.نت» گفت که دو هیئت کُرد به مسکو پایتخت روسیه رسیدند و قرار است یکی از این دو هیئت دوشنبه با نمایندگانی از وزارت امور خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کند.

این در حالی است که گزارش‌هایی از پیشنهاد روسیه به کُردها برای استقرار نیروهای نظام سوریه به ریاست بشار اسد در مرزهای سوریه با ترکیه منتشر شده است.

کمال عاکف سخنگوی رسمی کمیته روابط دیپلماتیک در اداره خودگردان در شمال سوریه، اظهار نظر درباره این سفر را نپذیرفت. او البته حضور هیئتی از شورای ائتلاف سوریه دمکراتیک را در مسکو تایید کرد و افزود: «هر دو طرف تا کنون به توافقی نرسیده‌اند».

منابع بلندپایه در ریاست مشترک شورای «سوریه دمکراتیک» در این باره گفتند که هیئت این شورا به ریاست دکتر عبدالکریم عمر شش روز پیش به مسکو رسیده بود. عبدالکریم عمر در حال حاضر ریاست هیئت روایط خارجی در «مدیریت خودگردان» شمال و شمال شرق سوریه را بر عهده دارد.

مسکو دومین پایتخت پس از پاریس است که در آن نمایندگانی از ائتلاف «سوریه دمکراتیک» از زمان اعلام آغاز خروج نیروهای آمریکایی از سوریه در هفته گذشته، حضور می‌یابند.

بنا بر اعلام کاخ سفید،نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک قرار است 60 تا 100 روز آینده به طور کامل از سوریه خارج شوند.

یک هیئت از ائتلاف سوریه دمکراتیک هم به پایگاه هوایی «حمیم» متعلق به نیروهای روسیه در سوریه رفته است.

اکثر نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک را کُردها تشکیل می‌دهند. این نیروها متحدان آمریکا در نبرد علیه داعش به شمار می‌آمدند. اکنون و با اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، کُردها نگران آن هستند که ترکیه تهدید خود را عملی کرده و به مناطق تحت کنترشان در شمال سوریه حمله کند.

اکثر جنگجویان ائتلاف سوریه دمکراتیک را یگان‌های حمایت از خلق (کُرد) تشکیل می‌دهند. ترکیه این یگان‌ها را گروهی «تروریستی» و وابسته به «حزب کارگران کُردستان» می‌داند.

پیشنهاد استقرار نیروهای نظام سوریه در مرز با ترکیه

از سویی دیدبان حقوق بشر سوریه یکشنبه 23 از دیدار قریب الوقوع میان هیئت نیروهای سوریه دمکراتیک و مقام‌های روس در مسکو خبر داد.

دیدبان حقوق بشر سوریه افزود: «محور این دیدارها، گفت‌وگو درباره آینده منطقه شرق رود فرات است» که ترکیه بارها تهدید به حمله به آن می‌کند.

بنا بر این گزارش، روسیه بسته پیشنهادی به «سوریه دمکراتیک» ارائه داد که شامل استقرار نیروهای مرزبانی وابسته به نظام اسد در طول مرزها با ترکیه در مناطق تحت کنترل‌شان می‌شود.

«سوریه دمکراتیک» تا کنون موافقت خود را با این پیشنهاد روسیه اعلام نکرده است.

اما دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید که «سوریه دمکراتیک» با ورود نیروهای «دفاع مردمی» وابسته به نظام به مناطق تحت کنترل خود مخالفت می‌کند و ورود نیروهای مرزبانی رسمی را تحت نظارت روسیه به عنوان شرط خود مطرح کرده است.

هیئت‌های «سوریه دمکراتیک» در سفرها و دیدارهای دیپلماتیک خود، خواهان دست‌یابی به راه‌حلی رسمی هستند که مانع از حمله نظامی ترکیه به مناطق شرق و غرب فرات شود.