.
.
.

حوثی‌ها مانع ورود هیئتی از سازمان ملل متحد به تعز شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت قانونی یمن دوشنبه 24 دسامبر اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی مانع از ورود هیئتی از سازمان ملل متحد به استان تعز (در جنوب غرب کشور) می‌شوند.

به گزارش خبرنگار العربیه، دولت یمن این اقدام شبه‌نظامیان حوثی را «نقض صریح توافقات سوئد» دانست؛ توافقاتی که اخیرا با میانجی‌گری سازمان ملل متحد حاصل شد.

دولت یمن افزود: «این نقض توافق به پرونده شبه‌نظامیان در تعامل با اوضاع انسانی در یمن افزوده می‌شود».

عبدالرقیب فتح وزیر مدیریت محلی یمن و رئیس کمیته عالی امداد رسانی در این باره گفت: «شبه‌نظامیان حوثی مانع ورود هیئت برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد به استان تعز شدند که قرار بود یکشنبه صورت گیرد. شبه‌نظامیان در برابر ورود هیئت سازمان ملل از گذرگاه الحوبان که ورودی شرقی استان است، مانع تراشی کردند».

او ادامه داد که شبه‌نظامیان حوثی، مانع از ورود بسیاری از کامیون‌های حامل مواد امدادی به تعز شدند و تا کنون جلوی ورود سه هیئت از سازمان ملل را به استان گرفته‌اند.

این مقام مسئول یمنی تاکید کرد که محاصره اکثر ورودی‌های استان تعز توسط شبه‌نظامیان حوثی که از بیش از سه سال پیش صورت می‌گیرد، ضرورت فشار جامعه جهانی بر شبه‌نظامیان به منظور پایان دادن به محاصره این استان و دیگر مناطق را ایجاب می‌کند.

پیش از این منابع یمنی گفته بودند که شبه‌نظامیان حوثی مانع ورود هیئتی از برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد به استان تعز شدند؛ مساله‌ای که باعث شد هیئت برنامه جهانی غذا، مسئولان محلی استان را در جریان تعویق این سفر از پیش برنامه‌ریزی شده قرار دهند. مقرر شد هیئت برنامه جهانی غذا هفته آینده از راه عدن پایتخت موقت یمن، به تعز برود.

منابع دولتی اقدام شبه‌نظامیان حوثی را نقض توافقات ویژه تعز در پایان رایزنی‌های سوئد با میانجی‌گری سازمان ملل متحد ارزیابی کردند.