.
.
.

اتحادیه عرب: سفر عمر البشیر به دمشق با هماهنگی ما نبوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسام زکی، سفیر و معاون دبیرکل اتحادیه عرب دوشنبه 24 دسامبر ضمن اشاره به اینکه عضویت سوریه در اتحادیه عرب همچنان معلق است، اعلام کرد موضع این اتحادیه درباره عضویت سوریه تاکنون تغییری نکرده و سفر اخیر عمر حسن البشیر، رییس جمهوری سودان به دمشق با هماهنگی این اتحادیه انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار العربیه، حسام زکی سفیر و معاون دبیرکل اتحادیه عرب در یک کنفرانس خبری در مقر اتحادیه در قاهره ضمن اشاره به مهمترین فعالیت‌ها و زمینه‌ها عملکرد دبیرخانه اتحادیه عرب در سال 2018 گفت توافقی از جانب کشورهای عربی درباره بازگشت کرسی عضویت سوریه به اتحادیه عرب وجود ندارد.

وی همچنین افزود که تصمیم به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب اتخاذ شده است و برای اجرای هرگونه تعدیل در مورد این تصمیم، موضوع به انعقاد نشستی دیگر در سطح وزرای خارجه اتحادیه عرب و اتخاذ تصمیمی دیگری به منظور بازگشت مجدد عضویت سوریه نیاز دارد.

زکی در این‌باره افزود که اخیرا بحث‌هایی درباره این موضوع انجام شده است اما به توافقی میان کشورها برای بازگرداندن عضویت سوریه به این اتحادیه حاصل نشده است.

وی همچنین گفت که اتحادیه عرب هیچ‌گونه هماهنگی با سودان بر سر سفر اخیر رییس جمهوری این کشور به سوریه انجام نداده است.

از سوی دیگر این مقام اتحادیه عرب گفت که تلاش‌های دیپلماتیک عربی برای شناسایی دولت فلسطین انجام شده است و در این بین بسیاری از کشورها اقدامات مثبتی همانند عقب‌نشینی کولومبیا و شناسایی فسطین از سوی آن در ماه اوت گذشته و همچنین اعلام کشور پاراگوائه مبنی بر انصراف آن از انتقال سفارتخانه این کشور از تل‌آویو به شهر قدس انجام داده‌اند.

وی همچنین افزود که اتحادیه عرب تلاش‌های زیادی را برای برگزاری سه اجلاس سران در دوره سه ماهه آینده انجام می‌دهد که شامل چهارمین اجلاس سران برای اقتصاد و توسعه در روزهای 19 و 20 ژانویه آینده در لبنان و اجلاس سران عربی اروپایی که در روزهای 24 و 25 فوریه در مصر و همچنین سه‌ومین دوره از اجلاس سران اتحادیه عرب که در 31 مارس سال 2019 در تونس برگزار خواهد شد.

سفیر و معاون دبیرکل اتحادیه عرب گفت که تلاش برای ایجاد منطقه بزرگ آزاد تجاری عربی همچنان ادامه دارد وی در ادامه توضیح داد که بیش از %95 از طرح تدوین جزئیات قوانین منشأ کالاهای عربی به پایان رسیده است و تاکید کرد که توافق‌نامه تجارت آزاد عربی در زمینه خدمات به تصویب رسیده است، با به تصویب رسیدن آن از سوی 3 کشور عربی اجرایی خواهد شد.