.
.
.

وزیر انرژی سعودی: تولید گاز را در 10 سال آینده چند برابر خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خالد الفالح وزیر انرژی سعودی چهارشنبه 19 دسامبر ضمن اشاره به این‌که منابع اختصاص یافته به بخش‌های انرژی، معادن و آمادها در بودجه سال 2019 به میزان %65 درصد نسبت به بودجه سال قبل افزایش یافته‌ است تاکید کرد که شرکت نفت سعودی «آرامکو» تولید گاز را در 10 سال آینده چند برابر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خالد الفالح همچنین با اشاره به این‌که ذخیره مخازن نفت تا پایان سه ماهه اول سال آینده کاهش خواهد یافت، افزود، آن چه در بازارهای نفت رخ می‌دهد ناشی از تاثیرات عوامل سیاسی، اقتصاد کلان و مضاربه‌ها است.

وی در ادامه گفت تحریم‌ها و جنگ‌های تجاری ایالات متحده آمریکا و چین در کنار اموال مضاربه‌ای از عوامل تاثیرگذار بر بازار هستند.

الفالح بیان کرد که تمامی کشورهای صادرکننده نفت عضو اوپک به کاهش %3 و از طرفی کشورهای غیر عضو در سازمان اوپک از جمله روسیه نیز به کاهش %2 تولید نفت پایبند هستند.

وی در ادامه اظهار کرد «تلاش‌هایمان را بر عوامل اساسی متمرکز خواهیم کرد، می‌توانم به شما بگویم که ما خواهیم توانست در میزان عرضه و تقاضا در بازار نفت توازن برقرار کنیم».

وی افزود که تصمیمی که اخیرا در وین گرفته شد، متعادل بود و در پی آن ذخیره مخازن نفت در هفته‌های اخیر رو به کاهش رفته است.

سهم بخش انرژی در بودجه سال 2019 سعودی

وزیر انرژی سعودی گفت که در بودجه سال 2019 هزینه‌های اضافی برای بخش‌های انرژی، صنعت و معادن در نظر گرفته شده و نسبت به بودجه اختصاصی این بخش‌ها در سال 2018 به میزان %65 افزایش داشته است.

الفالح که در جلسه‌ای پس از اعلام بودجه سعودی برای سال 2019 سخن می‌گفت، افزود که افزایش سهم اختصاص یافته به بخش انرژی در بودجه دلیلی قوی بر این امر است که بودجه دارای هدفمندی به منظور ارتقای بخش‌های تولیدی است که تحقق برنامه چشم‌انداز 2030 سعودی بر اساس آن بنا شده است تا توزیع اقتصادی، اشتغال‌زایی و چند برابر شدن حجم صادرات کشور را فراهم سازد.

الفالح درباره سهم بخش انرژی از بودجه سال 2019 سعودی گفت که 33 میلیارد ریال سعودی به بخش‌های انرژی، صنعت و معادن و آمادها اختصاص داده شده است.

بودجه سال 2019 سعودی با رکوردی بی‌سابقه و تاریخی ضمن اختصاص 1.106 تریلیون ریال سعودی با رشدی به میزان 7.3% نسبت به سال 2018 اعلام شد.

بنا بر آمار و ارقام ارائه شده از سوی وزارت دارایی سعودی، میزان درآمدهای سال 2019 به میزان 975 میلیار ریال و با رشد 9% نسبت به سال 2018 پیش‌بینی شده است.

وزارت دارایی سعودی کسری بودجه سال 2019 را به میزان %4.2، معادل 131 میلیارد ریال پیش بینی کرده است.

بدهی‌های عمومی با رسیدن به سطح 678 میلیارد ریال سعودی به میزان %21.7 از ارزش تولید ناخالص ملی خواهد رسید.

همچنین ارزیابی می‌شود حجم ذخیره‌ای به 496میلیار ریال خواهید رسید که چیزی معادل %15.9 تولید ناخالص ملی سعودی خواهد بود.