فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روسیه، ترکیه و ایران در پی توافق درباره «کمیته قانون اساسی» سوریه هستند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  منابع دیپلماتیک روز دوشنبه 17 دسامبر 2018 اعلام کردند که روسیه، ترکیه و ایران می‌کوشند توافقی در زمینه تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه انجام شود تا راه را برای تهیه قانون اساسی جدیدی که پس از آن انتخابات در سوریه انجام شود، هموار کنند.

  چاووش اوغلو، ظریف و لاوروف روز سه‌شنبه 18 دسامبر در ژنو گرد هم آمده تا پیشنهاد مشترک خود را به سازمان ملل ارائه داده و برای کسب موافقت برای آن بکوشند.

  استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه که در پایان سال جاری از منصب خود کنار خواهد رفت از ژانویه گذشته در پی آن بود توافقی ایجاد کند که براساس آن و با هدف تقویت روند صلح 150 نفر از چهره‌های سوری مشخص شده و کمیته قانون اساسی جدید را تشکیل دهند.

  منابع دیپلماتیک گفتند که رژیم اسد و مخالفان رژیم سوریه 50 نفر را برای مشارکت در این کمیته معرفی کردند ولی سه کشور ترکیه، ایران و روسیه درباره 50 عضو دیگر که از افراد مستقل و از جامعه مدنی هستند، اختلاف نظر دارند.

  یک منبع آگاه گفت: «سه کشور پیشنهادی درباره فهرست [پنجاه نفر] سوم که اصل مشکل است، ارائه خواهند کرد.»

  مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز یکشنبه 16 دسامبر گفت اگر بشار اسد پیروز یک انتخابات دموکراتیک شود، ترکیه و کشورهای دیگر به همکاری با اسد می‌اندیشند.

  دی‌میستورا در آغاز هفته گذشته با تاکید بر اینکه کمیته قانون اساسی گامی برای پیشرفت راه‌حل سیاسی است، گفت: «این کمیته به موضوعات اختیارات ریاست جمهوری می‌پردازد و باید چگونگی برگزاری انتخابات و توزیع قدرت را مشخص کند و به زبانی دیگر اینها موضوعات بزرگی هستند.»

  گفته می‌شود دی‌میستورا که برای قبول پیشنهاد ترکیه، ایران و روسیه در زمینه تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه تحت «فشار شدید» قرار خواهد کرد، تصمیم‌گیری در این زمینه را به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواهد سپرد. دی‌میستورا روز یکشنبه گفت: «ما حرف آخر را می‌زنیم، سازمان ملل و نه هیچ کشور دیگری، هر چقدر هم که قدرتمند باشد.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران