.
.
.

حوثی‌ها با نقض توافق سوئد، الحدیده را بمباران کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان حوثی ساعاتی پس از آغاز توافق آتش‌بس در شهر الحدیده یمن، این توافق را نقض کرده و مناطقی در مرکز شهر را بمباران کردند.

یک مقام امنیتی یمن گزارش کرد که پیکارجویان حوثی که در دانشکده ادبیات در منطقه غریب و مناطق پیرامون سازمان برق مستقر شده‌اند، مناطق مسکونی مرکز الحدیده را زیر آتش شدید توپخانه خود قرار دادند.

منابع دیگری نیز به العربیه گفتند که درگیری‌هایی در مناطق کیلو 14، کیلو 16، خیابان پنجاهم، الربصا و دانشگاه الحدیده رخ داد.

جانشین استاندار الحدیده گفت که حوثی‌ها توافق آتش‌بس را از لحظه آغاز، نقض کردند.

براساس مذاکرات سوئد میان نمایندگان دولت قانونی یمن و نمایندگان شبه‌نظامیان، توافق شد از نیمه شب‌ دوشنبه در شهر الحدیده و بنادر آن، الصلیف و راس عیسی آتش‌بس اجرا شود و دولت یمن نیز پای‌بندی خود به اجرای این توافق را اعلام کرد.

دولت یمن بر همین اساس دستور آتش‌بس در فرماندهی منطقه چهارم و محور الحدیده را از ساعت 12 نیمه شب به وقت گرینوویچ و 9 به وقت محلی دوشنبه 17 دسامبر صادر کرد. این تصمیم دولت یمن شامل مناطق شهر الحدیده و بنادر آن، الصلیف و راس عیسی می‌شود که در توافق سوئد ذکر شده‌‌اند.

یک مقام سازمان ملل به تاخیر افتادن آتش‌بس را به «دلایل عملیاتی» ربط داد. در ابتدا قرار بود آتش‌بس بلافاصله پس از توافق سوئد در پنج‌شنبه گذشته آغاز شود. یک مقام دولت یمن اما فاش کرد کمیته مشترکی که زیر نظر یک افسر بین‌المللی تشکیل شده و اجرای آتش‌بس را زیر نظر گیرد، هنوز تشکیل نشده است.