فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: در پی «خلاص شدن» از دست اسد نیستیم ولی رژیم این کشور باید تغییر اساسی کند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا به سوریه روز دوشنبه 17 دسامبر 2018 گفت که کشورش در پی «خلاص شدن» از دست بشار اسد نیست ولی اگر رژیم سوریه به شکل «اساسی» تغییر نکند، به بازسازی این کشور کمک نخواهد کرد.

  جیمز جفری در کنفرانسی در مرکز پژوهشی «آتلانتیک کاونسل» در واشنگتن گفت رژیم اسد که به دلیل وجود 100 هزار نیروی مسلح مخالف در اراضی این کشور، نتوانسته بعد از 7 سال پیروز نهایی جنگ شود، باید با «حل و فصل» بحران این کشور موافقت کند.

  این مقام دولت آمریکا با اشاره به اینکه هزینه بازسازی سوریه بین 300 تا 400 میلیارد دلار است، هشدار کشورهای غربی به رژیم اسد را یادآوری کرد؛ هشداری که براساس آن کشورهای غربی به بازسازی سوریه کمک مالی نخواهند کرد، مگر اینکه توافقی سیاسی که مورد قبول همگان باشد، انجام شود و همزمان رژیم سوریه رفتار خود را نیز تغییر دهد.

  او افزود: «کشورهای غربی مصمم هستند برای جلوگیری از بروز مشکلات جدید در سال‌های پیش‌رو، هیچ کمک مالی به این فاجعه نکنند تا زمانی که احساس شود دولت این کشور برای حل و فصل بحران آماده است.»

  در سال‌های ابتدایی جنگ در سوریه، دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا خواستار کناره‌گیری بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از قدرت شد اما با گذشت زمان و بالا گرفتن جنگ، این موضع تغییر کرد و آمریکا درخواست کناره‌گیری اسد را از اولویت‌هایش کنار گذاشت.

  با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در اوائل سال 2017، مشخص شد کنار رفتن اسد دیگر اولویت آمریکا نیست و سرنوشت او را باید «ملت سوریه» تعیین کند. با این حال در ماه‌های اخیر واشنگتن با اشاره به ضرورت برگزاری انتخابات آزاد ریاست جمهوری که در آن همه گروه‌های سوری شرکت کنند، نشان داد به کنار رفتن بشار اسد چندان هم بی‌میل نیست، به ویژه آنکه نتیجه انتخابات آزادی که زیر نظر سازمان ملل انجام شود، کاملا مشخص است.

  دولت ترامپ در زمینه سوریه یک درخواست اساسی دیگر دارد و آن خارج شدن ایرانیان حامی بشار اسد از این کشور است.

  تبلیغات