.
.
.

آرامش شکننده در الحدیده يمن... کمیته نظارت بین‌المللی طی 24 ساعت به شهر خواهد رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که «کمیته هماهنگی برای بازآرایش نیروها»، متشکل از نمایندگان دو طرف درگیر در یمن، کار خود را طی 24 ساعت آینده در الحدیده به منظور نظارت بر آتش‌بس، آغاز خواهد کرد.

این منبع پیش‌بینی کرد «کمیته هماهنگی برای بازآرایش نیروها»، در 24 ساعت آینده کار خود را آغاز کند.

بر اساس توافقنامه‌ای که هفته گذشته در سوئد امضا شد، ایجاد یک کمیته مشترک به سرپرستی سازمان ملل متحد برای نظارت بر آتش‌بس در الحدیده و عملیات خروج نیروها از شهر و بنادر آن، در نظر گرفته شد.

براساس توافقنامه سوئد، کمیته یادشده «عملیات بازآرایش، نظارت و نیز مین‌زدایی در شهر الحدیده و بنادر الحدیده، الصلیف و راس عیسی در غرب یمن» را زیر نظر خواهد داشت.

قرار است رئیس «کمیته هماهنگی برای بازآرایش نیروها» گزارش‌های هفتگی خود در مورد پایبندی طرفین به تعهدات‌شان را ارائه کند.

پس از گذشت بیش از چهار سال جنگ، دولت یمن و شبه‌نظامیان الحوثی به دنبال مذاكرات هفته گذشته در سوئد به توافقی دست یافتند و روز پنج‌شنبه توافقنامه‌ای را زیر نظر سازمان ملل متحد امضا کردند که به موجب آن لازم است نیروهای نظامی طرفین از شهر الحدیده و بندر آن که آذوقه ملیون‌ها یمنی از طریق آن تامین می‌شود، عقب‌نشینی کرده، آتش‌بس در این استان برقرار شود.

به گفته یک منابع در ائتلاف عربی مدافع دولت قانونی یمن، حوثی‌ها باید تا پایان 31 دسامبر از بنادر استان الحدیده (الحدیده، الصلیف و راس عیسی) خارج شوند.

همچنین لازم است تا پایان 7 ژانویه عقب‌نشینی از شهر الحدیده صورت گیرد. توافق آتش‌بس در الحدیده از نیمه شب دوشنبه به اجرا در آمد. به گفته ساکنان، از صبح روز اجرای آتش‌بس پس از درگیری‌های گسترده‌ای که به مدت سه ساعت در خیابان‌های شهر در کنار دریای سرخ ادامه داشت، آرامش برقرار شد.