.
.
.

پنتاگون: اطلاعی از آن‌چه اردوغان از موافقت ترامپ با عملیات علیه کُردها نقل کرد نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کلنل رابرت منینگ سخنگوی اداره اطلاع رسانی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) دوشنبه 17 دسامبر اعلام کرد فرماندهان نظامی ایالات متحده اطلاعی از موضعی که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه درباره موافقت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با عملیات نظامی ترکیه علیه جنگجویان کُرد در شرق فرات در شمال سوریه، ندارند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، منینگ در این باره گفت: «فرماندهان نظامی ایالات متحده در جریان سخنان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه درباره موافق دونالد ترامپ با عملیات نظامی ترکیه در شرق فرات قرار گرفتند».

او ادامه داد که فرماندهان نظامی، تصمیم به عدم واکنش به سخنان اردوغان گرفتند زیرا اردوغان موضعی از ترامپ نقل کرد که پنتاگون از آن اطلاعی ندارد.

منینگ تاکید کرد که پنتاگون، عملی شدن تصمیم رهبران ترکیه در عملیات نظامی در داخل سوریه را نگران کننده می‌داند.

پیش از این اردوغان در سخنانیه با بیان این‌که همکاری استراتژیک با آمریکا به بیرون راندن «گروه‌های تروریستی» از شرق رود فرات در شمال سوریه بستگی دارد، گفت که عملیات نظامی ترکیه علیه جنگجویان کُرد در سوریه، هر زمانی ممکن است آغاز شود.

ترکیه یگان‌های حمایت از خلق (کُرد) را که متحد آمریکا در نبرد علیه داعش هستند، گروهی «تروریستی» و مرتبط با حزب کارگران کردستان می‌داند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان دوشنبه در سخنانی در اقلیم قونیه گفت: «عملیات سپر فرات تا از میان بردن آخرین تروریست، ادامه خواهد یافت».

«سپر فرات» عملیاتی نام دارد که ترکیه علیه جنگجویان کُرد در شمال سوریه آغاز کرده بود.

اردوغان تاکید کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا «واکنشی مثبت در برابر عملیات‌مان در شرق فرات از خود نشان داد».

اردوغان هفته گذشته گفته بود که نیروهای نظامی ترکیه، عملیاتی نظامی علیه یگان‌های مدافع خلق (کُرد) آغاز خواهد کرد. این تهدید سه روز پس از مکالمه تلفنی اردوغان با ترامپ ابراز می‌شود که دو طرف بر «همکاری فعال‌تر» در شمال سوریه، تاکید کردند.

اردوغان در این باره گفت: «با ترامپ صحبت کردم. تروریست‌ها باید از شرق فرات دور شوند. اگر نروند، ما آن‌ها را از میان خواهیم برد».
او افزود که یگان‌های حمایت از خلق (کُرد) «عامل نگرانی برای ما هستند».

با این وجود اردوغان در را برای دست یافتن به راه‌حلی میانه با آمریکا باز گذاشت و گفت: «چون ما شرکای استراتژیکی هستیم، باید اقدام‌های ضروری انجام دهیم». او در عین حال تاکید کرد که حمله احتمالی، ممکن است هر زمانی آغاز شود.