.
.
.

مخالفت ریاض با دخالت مجلس سنای آمریکا در امور داخلی سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی عربی سعودی، موضع اخیر مجلس سنای آمریکا که بر «ادعاها و اتهامات بی پایه و اساس و نادرست» بنا شده است را، محکوم کرد.
در همین راستا، یک منبع مسئول در وزارت امور خارجه سعودی گفت:

«سعودی، موضع اخیر مجلس سنای ایالات متحده را که بر مبنای اتهامات بی اساس اتخاذ شده و دربرگیرنده دخالت آشکار در امور داخلی کشور از جمله نقش پادشاهی در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی است را رد می‌کند.

پادشاهی سعودی در حالی‌که بر تمایل خود برای ادامه و توسعه روابط با آمریكا تأكید می‌كند. شگفتی خود را در قبال چنین موضعی از سوی اعضای یک نهاد برجسته در کشوری متحد و دوست كه مورد احترام پادشاهی تحت رهبری خادم حرمین شریفین و نیز ولی‌عهد است، بیان می‌كند، کشوری که پادشاهی سعودی ده‌ها سال است با آن روابط راهبردی سیاسی، اقتصادی و امنیتی عمیق به منظور خدمت به منافع هر دو کشور و ملت دارد.

پادشاهی سعودی بر رد کامل هر گونه دخالت در امور داخلی، تعرض به رهبری خود که تجلی یافته در خادم حرمین شریفین و ولی‌عهد اوست، تضعیف حق حاکمیت و دست‌اندازی به جایگاه کشور تاکید می‌کند.

پادشاهی همچنین تأکید می‌کند که چنین موضعی بر نقش رهبری‌اش در محیط منطقه‌ای، جهان عرب و اسلام و سطح بین‌المللی تأثیر نخواهد گذاشت و همچنان همچون گذشته به ایفای نقشی پیشتاز در جهان عرب و اسلام ادامه داده، از جایگاه ویژه‌ای در قلب همه مسلمانان برخوردار خواهد ماند، به‌گونه‌ای که سعودی را به عنوان ستون ثبات در خاورمیانه و جهان و سنگ بنای تلاش برای برقراری صلح و امنیت در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی کرده است.

پادشاهی همچنین بازیگر نقشی مهم در تثبیت اقتصاد بین‌المللی از طریق حفظ تعادل در بازارهای انرژی به منظور خدمت به منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است.

سهم پادشاهی سعودی در رهبری تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم در میدان‌های‌ نظامی، امنیتی، مالی و فکری تا به حال تاثیر زیادی بر پس راندن سازمان‌های تروریستی مانند داعش، القاعده و غیره گذاشته و از طریق ایجاد و رهبری ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم و مشارکت فعال در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری ایالات متحده آمریکا، از زندگی بسیاری از مردم بیگناه در سراسر جهان محافظت کرده است. در این راستا، پادشاهی سعودی در کنار ایالات متحده آمریکا در برخورد با فعالیت‌های منفی ایران از طریق متحدان و عوامل‌اش که هدف آن بی‌ثبات کردن منطقه است، موضعی قاطع اتخاذ کرده است.

در عین حال، پادشاهی به تلاش‌های خود جهت دستیابی طرف‌های یمنی به یک راه حل سیاسی برای بحران یمن بر اساس قطعنامه 2216 شورای امنیت، طرح ابتکاری خلیج، مکانیسم اجرایی آن و نتایج گفتگوهای فراگیر ملی یمن، از جمله تلاش نماینده سازمان ملل متحد که در اثر حمایت پادشاهی سعودی به توافق‌های اخیر سوئد انجامید، همچنان ادامه می‌دهد.

پادشاهی سعودی همچنین اهمیت زیادی برای وضعیت انسانی در یمن قائل است و از طریق مرکز امدادرسانی و اعمال بشردوستانه ملک سلمان، کمک‌های فراوانی به مردم یمن در همه مناطق این کشور ارایه کرده است. پادشاهی سعودی همچنین با سازمان‌های و ارگان‌های بین‌المللی ذیربط برای کمک‌رسانی به نیازمندان همکاری می‌کند.

پیشتر تاکید شد که آنچه برای شهروند سعودی/ جمال خاشقجی رخ داد، جنایتی مردود است که منعکس کننده سیاست و رویکرد نهادهای پادشاهی سعودی نیست، پادشاهی در عین حال تأکید می‌کند که هر گونه تلاش برای خارج کردن پرونده از مسیر دادگستری در سعودی را نمی‌پذیرد.

پادشاهی ضمن ابراز علاقمندی به حفظ روابط خود با ایالات متحده آمریکا و اقدام به توسعه آن در همه زمینه‌ها، از موضع عاقلانه دولت ایالات متحده و نهادهای آن در مورد تحولات اخیر قدردانی می‌کند. اما باور دارد که موضع اخیر مجلس سنای آمریکا، پیام‌هایی نادرست برای کسانی ارسال می‌دارد، که درصدد ایجاد شکاف در روابط سعودی و آمریکا هستند. پادشاهی امیدوار است پایش به جدل سیاسی داخلی در ایالات متحده کشیده نشود تا اثرات منفی آن بر روابط استراتژیک مهم میان دو کشور بازتاب نیابد.»