.
.
.

دولت یمن حوثی‌ها را به تلاش برای شانه‌‌خالی کردن از پایبندی به توافق سوئد متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن یکشنبه 16 دسامبر شبه‌نظامیان حوثی را متهم ساخت که دو روز مانده به اجرایی شدن توافق سوئد، در جهت شانه‌ خالی کردن از تعهدات خود در این رابطه تلاش ‌می‌کنند.

به گزارش العربیه، معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن در توئیتر خود نوشت، هیئت مذاکره کنندگان حوثی شرکت کننده در گفتگوهای سوئد تنها دو روز مانده به اجرایی شدن توافق استکهلم، تلاش می‌کند تا از زیر بار تعهدات خود شانه خالی کند.

اظهارات وزیر اطلاع رسانی دولت قانونی یمن در واکنش به توئیت عبدالملک العجری یکی از اعضای هیئت مذاکره کننده حوثی در رایزنی‌ها است. الاریانی تاکید کرد: «توافق سوئد شامل تحویل بندر الحدیده و عقب‌نشینی حوثی‌ها از شهر الحدیده نمی‌شود».

عبدالملک العجری نوشته بود: «توافق سوئد شامل تحویل بندر الحدیده یا خروج حوثی‌ها نمی‌شود، بلکه فقط به عقب‌نشینی نیروهای دولت قانونی یمن مورد حمایت ائتلاف عربی از اطراف این شهر اکتفا کرده است».

اظهارات عضو هیئت مذاکره کننده حوثی با اظهارات مارتن گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن و مواضع این سازمان بین‌المللی مغایرت دارد.

معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی دولت قانونی یمن ضمن اعلام اینکه اظهارات حوثی‌ها کودتایی آشکار علیه توافق سوئد است در حالی که هنوز جوهر امضای آن خشک نشده، تاکید کرد، مفاد این توافق شامل عقب‌نشینی حوثی‌ها از شهر الحدیده و بندرهای این استان یعنی الحدیده، الصلیف و رأس عیسی است.

اختلافات جدید درباره توافق سوئد همزمان با آن بروز می‌کند که فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن تلاش‌ها و تحرک‌های دیپلماتیکی برای پیشبرد روند صلح در یمن آغاز کرده و تلاش می‌کند تا از طریق آن، خروج شبه‌نظامیان حوثی و استقرار نیروهای بین‌المللی در شهر و بندر الحدیده را اجرایی کند.

مارتن گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن برای استقرار نیروهای این سازمان در اواسط هفته جاری ابراز تمایل کرده بود.

فرستاده ویژه سازمان ملل از دو طرف دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی خواست تا ضمن پایبندی به توافق آتش‌بس حاصله در مذاکرات استکهلم، نسبت به اجرایی شدن فوری مفاد این توافق اقدام کنند.

بنا بر گزارش‌های متعدد، قرار است توافق سوئد جهت برقراری آتش‌بس در یمن از روز سه‌شنبه 18 دسامبر 2018 اجرایی شود.