.
.
.

انفجار خودرویی در منطقه تحت کنترل ترکیه در شمال سوریه تعدادی را کشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انفجار خودرویی بمب‌گذاری شده در بازاری در مرکز شهر عفرین واقع در شمال سوریه که نیروهای ارتش ترکیه و جنگجویان سوری متحدش آن را کنترل می‌کنند، دستکم 8 تن را کشت و بیش از 20 تن دیگر را زخمی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رامی عبدالرحمن مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در این باره گفت که انفجار یکشنبه 16 دسامبر «دراطراف بازار میوه و تره‌بار در نزدیکی یک پایگاه نظامی جنگجویان هوادار ترکیه روی داد که به کشته شدن دستکم 8 تن انجامید. 4 تن از کشته شدگان از جنگجویان هوادار آنکارا هستند».

عبدالرحمن ادامه داد: «بیش از 20 تن غیر نظامی و جنگجو هم زخمی شدند که حال برخی از آن‌ها وخیم است». او از احتمال افزایش شمار جانباختگان خبر داد.

بنا بر اعلام دیدبان حقوق بشر سوریه، انفجار خسارت‌های بزرگ مادی هم بر جای گذاشت.

یک شاهد عینی در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: «میوه و سبزیجات در محل انفجار پخش شد. دیوارها هم به خاطر دود ناشی از انفجار سیاه شد».

ابو یزن القابونی یکی از مغازه‌داران که هنگام انفجار در بازار بود گفت: «وقتی که ظهر یک خودروی باربری کوچک وارد بازار شد، آنجا بودیم. گمان کردیم حامل سبزی است. این خودرو دقایقی پس از ورود به بازار منفجر شد. جنازه‌های قربانیان تکه تکه شده بود».

او ادامه داد: «خون همه جا بود. جنازه‌ها را برداشتیم و در کیسه گذاشتیم. زخمی‌ها را هم به بیمارستان‌ها رساندیم».

او در حالی که خشمگین بود افزود: «گروهک‌های مسلح اینجا نیستند. تروریست اینجا نداریم. اینجا بازار سبزیجات است که مردم روزی خود را از آن کسب می‌کنند. چه گناهی مردم مرتکب شده‌اند که باید این‌گونه با آن‌ها رفتار شود؟»

نیروهای ارتش سوریه به همراه برخی گروه‌های اپوزیسیون سوریه، از ماه مارس، کنترل منطقه عفرین واقع در شمال حلب را در دست گرفتند. پیش از آن، این شهر در کنترل جنگجویان کُرد تحت حمایت آمریکا قرار داشت که شهر را از تصرف داعش خارج کرده کرده بودند.

حمله نیروهای ارتش ترکیه و متحدانشان به عفرین، به فرار نیمی از 320 هزار ساکن عفرین انجامید که تا کنون بسیاری از آن‌ها موفق به بازگشت به منازلشان نشده‌اند.

این انفجار پس از آن روی داد که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که نیروهای نظامی کشورش دست عملیاتی نظامی علیه واحدهای حمایت از خلق (کُرد) در شرق رود فرات خواهند زد.

منطقه از زمان کنترل توسط گروه‌های حمایت شده از آنکارا، شاهد نوعی آشوب امنیتی است. ساکنان شهر عفرین از مزاحمت‌هایی سخن می‌گویند که جنجویان حمایت شده از سوی ترکیه برای آن‌ها به وجود می‌آورند.