.
.
.

گریفیتس: هیئتی به فرماندهی سرگردی هلندی نظارت بر آتش‌بس الحدیده را بر عهده خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارتن گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن جمعه 14 دسامبر خواستار استقرار هر چه زودتر بازرسان سازمان ملل متحد برای نظارت بر روند برقراری آتش‌بس در شهر و بندر استراتژیک الحدیده یمن شد.

به گزارش العربیه فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن خطاب به شورای امنیت گفت: «حضور سریع در محل بخشی ضروری از اعتماد مورد نیاز برای عملی ساختن توافق پنچ‌شنبه است» که میان دولت قانونی یمن و حوثی‌ها پس از 8 روز مذاکرات در سوئد حاصل شده است.

گریفیتس که در یک ویدیو کنفرانس از راه دور صحبت می‌کرد اعلام کرد، ژنرال پاتریک کامیرت، سرگرد هلندی کمیته ناظر بر آتش بس الحدیده را فرماندهی خواهد کرد و احتمال می‌رود که او «در میانه هفته آینده» در منطقه حضور پیدا کند.

خبرنگار العربیه در نیویورک پیش از این گزارش داده بود که سازمان ملل متحد کمیته‌ هماهنگی‌ای را برای نظارت بر استقرار نیروهای امنیتی در شهر الحدیده و بنادر آن تشکیل خواهد داد تا ماموریت نظارت بر آتش‌بس و روند عقب نشینی شبه‌نظامیان بنا بر توافق الحدیده را زیر نظر داشته باشد.

وی افزود که این کمیته‌ی تشکیل شده توسط سازمان ملل، گزارش‌های هفتگی خود درباره چگونگی و میزان تعهد به اجرایی کردن عقب‌نشینی شبه نظامیان حوثی و استقرار مجدد نیروهای امنیتی و آتش‌بس در استان الحدیده را به اطلاع دبیر کل سازمان ملل و شورای امنیت خواهد رساند.

ماموریت دشوار

گریفیتس دستاوردهای مذاکرات سوئد میان دولت قانونی یمن و حوثی‌ها را «گامی مهم و به جلو» توصیف کرده ضمن هشدار در این‌باره گفت:«ماموریت مهم و دشواری پیش روی ما است و کار سخت به زودی آغاز خواهد شد».

شایان ذکر است که توافق آتش‌بس در استان الحدیده که از روز پنچ‌شنبه 13 دسامبر وارد فاز اجرایی شده است شامل «عقب ‌نشینی تدریجی و سریع شبه‌نظامیان از شهر و 3 بندر الحدیده است».

بنا بر توافق آتش‌بس در الحدیده سازمان ملل متحد نقش رهبری، سازماندهی و اجرایی کردن عملیات بازرسی بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی را با آغاز شدن روند نظارت و بازرسی در روزهای آینده بر عهده خواهد گرفت.

دیدار در ماه ژانویه آینده

بنا بر اعلام فرستاده سازمان ملل در امور یمن نمایندگان دو طرف، دولت قانونی یمن و حوثی‌ها، توافق کردند تا در ماه ژانویه آینده نیز دیدار و در چارچوب تسویه حساب سیاسی برای پایان دادن به جنگ و برقراری صلح در یمن به گفتگو و رایزنی بپردازند.

وی همچنین افزود: «الان می‌توانیم به رسیدن به مسیری امیدوار باشیم که ما را به راه حل نزدیک می‌کند»

پاتریک کامیرت، ژنرال هلندی کیست؟

گریفیتس درباره هیئت نظارت بر آتش‌بس الحدیده گفته بود که یک سرگرد هلندی آن را رهبری خواهد کرد. این «سرگرد هلندی» کیست؟

ژنرال پاتریک کامیرت در سال 1950 در هلند متولد شده و به مدت دو سال در چارچوب نیروی دریایی پادشاهی هلند و عملیات حافظ صلح فعالیت می‌کرد.

پس از آن به عنوان رایزن نظامی در بخش حفاظت از صلح سازمان ملل متحد مشغول به کار شد و در سال 2002 به عنوان مشاور نظامی کوفی عنان، دبیر کل سازمان ملل فعالیت کرد.

پس از حمله به مقر سازمان ملل متحد در بغداد در سال 2003 پاتریک کامیرات مسئول اجرایی کردن توصیه‌های گزارش الاخضر الابراهیمی برای محافظت از تأسیسات، مراکز و کارکنان سازمان ملل متحد در تمام نقاط جهان شد.

در سال 2016 بزرگترین عملیات سازمان ملل متحد برای حفظ صلح در کنگو را عهده‌دار شد و پس از آن از سوی بان کی مون دبیرکل وقت سازمان ملل متحد به عنوان رییس تحقیقات و بازرسی‌های سازمان ملل در حوادث جوبا در سال 2016 و عملکرد نیروهای حافظ صلح در جنوب سودان شد.

شایان ذکر است به منظور تضمین عملیات عقب‌نشینی از بنادر سه‌گانه و از شهر الحدیده یمن کمیته هماهنگی استقرار مجدد به ریاست ژنرال پاتریک کامیرت و عضویت نمایندگان دولت قانونی یمن و حوثی‌ها و نیز طرف‌های دیگر تشکیل شده و مسئولیت نخست آن سازماندهی عملیات عقب ‌نشینی از این مناطق و نظارت بر حسن اجرای توافق آتش‌بس خواهد بود.

قرار است این کمیته گزارش‌هایی هفتگی را درباره چگونگی اجرای آتش‌بس بر مبنای اصول حرفه‌ای و اعتماد بالایی که رییس این کمیته به آن مشهور است، به دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت تقدیم کند.