.
.
.

استرالیا شهر قدس را به عنوان پایتخت اسراییل شناخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا شنبه 15 دسامبر اعلام کرد که کشورش قدس غربی را به عنوان پایتخت اسرايیل شناسایی می‌کند اما انتقال سفارت کانبرا به این شهر، تا زمانی که یک راه حل مسالمت‌آمیز ایجاد نشود، صورت نخواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری‌ها موریسون که در یک کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌راند در عین حال گفت که انتقال سفارت استرالیا به قدس غربی در شرایط کنونی انجام نمی شود اما دولت و سایر مقام های استرالیا با این اقدام موافق هستند.

نخست وزیر استرالیا افزود این انتقال زمانی انجام می‌شود که روند صلح در فلسطین کامل شود.

وی ضمن تعهد به تحقق آرمان‌ دولت فلسطینی به پایتختی قدس شرقی افزود: «استرالیا پس از حل و فصل مساله فلسطین بر مبنای حل دو کشور و مشخص شدن اوضاع این شهر مقدس در چارچوب توافق صلح و ایجاد کشور آینده فلسطینی به پایتختی قدس شرقی سفارتش را از تل آویو منتقل می کند».

علاوه بر این نخست وزیر استرالیا ضمن تاکید به منافع کشورش در حمایت از «لیبرال دموکراسی» در خاورمیانه از سازمان ملل متحد که به گفته او به مکانی برای «قلدری» علیه اسراییل بدل شده است، انتقاد کرد.

خبرگزاری فرانسه پیش از این به نقل از مسئولان استرالیایی که پیش‌بینی‌ کرده بودند موریسون روز شنبه شناسایی شهر قدس به عنوان پایتخت اسراییل را اعلام کند، گفته بود اقدام نخست‌وزیر استرالیا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسراییل در تبعیت از اقدام مشابه ماه مه گذشته دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در این زمینه مطرح شده است.

تحلیل‌گران بر این باورند که موریسون با این گام در تلاش است تا محبوبیت خود نزد رای‌دهندگان یهودی و مسیحی را افزایش و از این طریق تلاش می‌کند تا پیش از انتخاباتی که قرار است سال آینده برگزار شود به دنبال «یافتن دوستانی» در ایالات متحده آمریکا باشد، اما این رویکرد او تنش‌ها میان استرالیا و اندونزی به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان در جهان را افزایش خواهد داد.

وزارت خارجه استرالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد با گسترش اعتراض‌ها در چند‌ هفته‌ اخیر در اطراف سفارت استرالیا در جاکارتا و کنسولگری آن در سورابایا احتمال می‌رود این اعتراض‌ها در روزهای آینده نیز ادامه یابد.

تحریم اقتصادی

از سوی دیگر نبیل شعث، مشاور امور خارجه رییس دولت خودگردان فلسطینی تاکید کرد تشکیلات خودگردان فلسطینی از تمامی کشورهای عربی و اسلامی خواسته است تا استرالیا را در صورتی که شهر قدس را به عنوان پایتخت اسراییل شناسایی کند، تحریم اقتصادی کنند.

نبیل شعث در گفتگویی تلفزیونی که روز جمعه پخش شد در پیامی هشدارآمیز به دولت و نخست وزیر استرالیا گفت:«این تصمیم احتمالی شما گران تمام خواهد شد».

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا در ماه اکتبر گذشته نیت خود برای تصمیم‌گیری نهایی درباره این موضوع را اعلام کرده بود.