.
.
.

چرا دولت یمن بر بازپسگیری کامل الحدیده اصرار دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در مذاکرات صلح یمن که در سوئد با حضور نمایندگان دولت قانونی یمن، نمایندگان شبه‌نظامیان حوثی و با نظارت نهادهای بین‌المللی و به ویژه مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن در جریان است، دولت یمن تاکید کرده که الحدیده باید تحت حاکمیت دولت قانونی درآید و تاسیس نهاد بی‌طرف برای اداره این شهر را نمی‌پذیرد. مارتن گریفیتس نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن شامگاه دوشنبه 10 دسامبر، مساله شهر و بندر الحدیده را «بسیار دشوار» و «بزرگترین گره» توصیف کرد که محور مذاکرات جاری میان طرف‌های یمنی در سوئد را تشکیل می‌دهد. خالد در جریان مذاکرات صلح که در سوئد در حال برگزاری است، گفت که کشورش تنها به شرطی نقشی برای سازمان ملل متحد در بندر الحدیده می‌پذیرد که این بندر، به کنترل دولت قانونی یمن در آید. او پیش از آن نیز گفته بود: «بندر الحدیده، بخشی از حاکمیت ملی یمن است و تنها هماهنگی اداری با سازمان ملل متحد را می‌پذیریم».

چرا دولت یمن بر بازپسگیری کامل الحدیده اصرار دارد؟

دولت یمن از ابتدای کار شهر و بندر حدیده را حقی مسلم و بخشی جدایی‌ناپذیر از اراضی یمن به شمار آورد. زمانی که دولت یمن با حمایت ائتلاف نظامی عربی عملیات آزادسازی بندر و شهر الحدیده را آغاز کرد، به قانون انسانی بین‌المللی پای‌بند شد. به مرور زمان آزادسازی الحدیده از دیدگاه دولت یمن بیش از آنکه یک هدف نظامی باشد، به عملی انسانی به شمار آمد. دولت یمن و ائتلاف عربی باور دارند آزادسازی الحدیده مسیر پنهانی که شبه‌نظامیان را تامین مالی می‌کند، قطع خواهد شد.

از سوی دیگر حوثی‌ها هم نشان دادند با سوءاستفاده از بندر الحدیده به قاچاق موشک‌های ایرانی و همچنین تسلیحات سبک، متوسط و سنگین ساخت ایران می‌پردازند. از دست دادن بندر الحدیده امکان ادامه عملیات نظامی را از حوثی‌ها می‌گیرد. آنها با از دست دادن بندر الحدیده، دیگر نخواهند توانست با قایق‌های تندروی بمب‌گذاری‌شده به کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها حمله کنند. ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن بیش از یک سال به جامعه‌ چهانی فرصت داد تا راه‌حلی سیاسی و مسالمت‌آمیز برای موضوع بندر و شهر الحدیده بیابند.

بندر الحدیده و کمک‌های انساندوستانه

در طول سال‌های جنگ، شبه‌نظامیان حوثی از بندر الحدیده برای مانع‌تراشی در مسیر کمک‌های انساندوستانه استفاده کردند. در بسیاری از موارد این کمک‌ها از سوی حوثی‌ها به غارت برده شده و یا بر آنها مالیات مضاعف وضع شد تا هزینه‌های جنگ با دولت قانونی یمن تامین شود.

ده‌ها کشتی از رساندن کمک‌های انساندوستانه به بندر الحدیده منع شده و ده‎‌ها کشتی دیگر در بندر توقیف شدند. علیرغم مانع‌تراشی حوثی‌ها، ائتلاف عربی روند صدور مجوز برای این کشتی‌ها را متوقف نکرده، اما حوثی‌ها را به سنگ‌اندازی در مسیر رسیدن این کمک‌ها به صنعاء و دیگر استان‌ها از طریق بندر الحدیده متهم کرد.

مثلث پیروزی ائتلاف

ائتلاف عربی مسیر کاملا روشنی برای پایان دادن به جنگ در یمن و بازپسگیری کامل اراضی اشغالی این کشور از دست شبه‌نظامیان حوثی ترسیم کرد. سه استان صعده، صنعاء و الحدیده سه ضلع اساسی استراتژی ائتلاف برای پیروزی بودند.

در ماه‌های گذشته نبردهای همزمانی برای آزادسازی دو استان صعده و صنعاء آغاز شد. در این نبردها ائتلاف توانست نیمی از استان صعده را بازپس گرفته و به کوه‌های مشرف به مناطق اسقرار حوثی‌ها برسد. استان الحدیده نیز از مناطق مختلف تحت محاصره قرار گرفت و همزمان ائتلاف توانست تسلط خود بر مناطق شرق استان صنعاء را تحکیم بخشد. توافق بازسپگیری الحدیده پیشروی عملیات آزادسازی صعده را متوقف نمی‌کند.

بازسازی

از زمان آغاز جنگ یمن، پادشاهی عربی سعودی متعهد شد آنچه شبه‌نظامیان ویران کرده‌اند را بازسازی کند. سعودی و امارات بازسازی و توسعه ده‌ها شهر، شهرستان و روستای آزاد شده را بر عهده گرفتند. سعودی علاوه بر این اجرای پروژه‌های توسعه در ده‌ها شهر و شهرستان دیگر در استان المهره را نیز انجام داد. تنها برای بازسازی بندر و فرودگاه الغیضه و تاسیسات آب و برق و شهرک‌های پزشکی و آموزشی، بیش از نیم میلیارد ریال سعودی صرف مناطق مختلف استان المهره شد.

حمایت‌های ارائه شده از سوی پادشاهی عربی سعودی روی حوزه‌ها آموزش، برق، آب، فاضلاب و اسکان متمرکز شد.