.
.
.

سازمان ملل در انتظار پاسخ مذاکره کنندگان یمنی به پیش‌نویس‌ چهار توافق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد بامداد چهارشتبع 13 دسامبر، به محل برگزاری مذاکرات یمنی-یمنی در سوئد رسید؛ این در حالی است که سازمان ملل متحد منتظر پاسخ هیئت‌های نمایندگی دولت یمن و حوثی‌ها، به پیش نویس چهار توافق‌نامه است.

گوترش پیش از آن در تماس تلفنی با شاهزده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی، تحولات اوضاع در یمن و تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه را مورد بحث و بررسی قرار داده بود.

در این مکالمه تلفنی، شاهزاده محمد بن سلمان با تاکید بر حمایت سعودی از تلاش‌های سازمان ملل متحد برای دست‌یابی به راه حلی سیاسی برای بحران یمن، ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای جاری در سوئد، نتایج مثبتی به دنبال داشته باشد.

از سویی سخنگوی سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت طرف‌های درگیر در یمن که در سوئد به شکل غیر مستقیم در حال مذاکره هستند، پیش‌نویس چهار توافق‌نامه دریافت کردند و انتظار می‌رود تا شامگاه پنجشنبه پاسخ خود را ارائه دهند.

به گفته او، محور این پیش‌نویس‌ها، چارچوب روند سیاسی، بازگشایی فرودگاه صنعا، وضعیت در شهر ساحلی الحدیده و اوضاع اقتصادی در یمن است.

درباره بندر الحدیده در سایه مواضع متضاد موجود درباره آن، غالب مطلق عضو هیئت نمایندگی شبه‌نظامیان حوثی گفت که تفاهم‌هایی درباره بندر الحدیده و نحوه اداره آن صورت گرفته است. در همین حال مروان دماج وزیر فرهنگ یمن تاکید کرد که دولت به ضرورت خروج شبه‎‌نظامیان از الحدیده پایبند است.

پرونده فرودگاه صنعا همچنان مبهم است. یک مسئول دولتی گفت نشانه‌هایی از پذیرش پیشنهاد بازگشایی فرودگاه برای پروازهای داخلی وجود دارد به گونه‌ای که هواپیمایی که به فرودگاه صنعا می‌روند یا از آن پرواز می‌کنند، در فرودگاه عدن تفتیش شوند. اما منابعی دیگر می‌گویند که شرط حوثی‌ها بازرسی این هواپیماها توسط سازمان ملل متحد است.