.
.
.

امارات: از توافق میان طرف‌های یمنی استقبال می‌کنیم؛ این دستاورد حاصل فشار نظامی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی پنجشنبه 14 دسامبر با استقبال از توافق سوئد میان طرف‌های یمنی، تاکید کرد که این توافق، حاصل فشار نظامی نیروهای ائتلاف عربی و دولت یمن علیه حوثی‌ها در الحدیده است که اکنون نتایج سیاسی‌اش را می‌دهد.

قرقاش در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «از توافق سوئد استقبال می‌کنیم. شاهد این هستیم که فشار نظامی ائتلاف عربی و نیروهای یمنی بر حوثی‌ها در الحدیده، در حال ثمر دادن است و نتایج سیاسی خود را محقق می‌کند».

وزیر مشاور در امور خارجه امارات ادامه داد: «ائتلاف عربی به تعهد خود در دور کردن شهر و بندر الحدیده از عملیات نظامی به منظور حفظ جان غیر نظامیان و زیر ساخت انسانی شهر، عمل کرد. اکنون بندر می‌تواند نقش مهم تجاری و انسانی خود را ایفا کند».

او نوشت: «فشار نظامی که بخشی از آن حضور 5 هزار سرباز اماراتی به همراه نیروهای یمنی و آمادگی آن‌ها برای آزاد سازی بندر در نزدیک‌ترین وقت است، فشار مطلوب را بر حوثی‌ها ایجاد و آن‌ها را مجبور کرد تعاملی واقعی داشته باشند و راه حل سیاسی را بپذیرند».

قرقاش با اعلام پایبندی به روند سیاسی و تلاش‌های سازمان ملل متحد نوشت: «به نماینده سازمان ملل متحد به خاطر دستاورد امروزش تبریک می‌گوییم. ما به روند سیاسی و تلاش‌های جاری به رهبری سازمان ملل، پایبندیم. ادامه گام‌ها و تلاش‌ها برای تضمین ثبات در یمن و شکوفایی‌اش بسیار مهم است».

وزیر مشاور در امور خارجه یمن سخنان خود را این‌گونه پایان داد: «سپاس از نیروهای ائتلاف عربی و نیروهای قهرمان یمنی و درود به افتخارات، جان فشانی‌ها و قهرمانی‌هایشان که فشاری مستمر بر حوثی‌ها ایحاد کرد و به دستاورد امروز انجامید».

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد پنجشنبه 13 دسامبر پس از آن‌که اعلام کرد طرف‌های یمنی در این دور از مذاکرات در سوئد به توافق درباره الحدیده و تعز دست یافتند، گفت که «اکنون شاهد آعاز پایان بحران یمن هستیم».

گوترش گفت: «توافق الخدیده یکی از دشوارترین مسائلی است که با آن روبرو شدیم». او تاکید کرد که این توافق، تاثیر بزرگی بر اوضاع امنیتی و انسانی در یمن خواهد داشت.

گوترش به هیئت‌های دو طرف یمنی به خاطر دست‌یابی به این توافق درود فرستاد و گفت: «ما شاهد آغاز پایان بحران یمن هستیم».

دبیرکل سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت: «توافقی برای آتش بس در همه استان الحدیده حاصل شده. همه طرف‌ها از شهر و بندر الحدیده خارج خواهند شد».

او تاکید کرد که سازمان ملل متحد، وظیفه نظارت بر بندر را بر عهده خواهند داشت در حالی که نیروهای ملحی، مسئول برقراری نظم و امنیت در شهر خواهند بود.