.
.
.

اعلام «قیام عمومی» کُردهای سوریه علیه تهدیدهای اردوغان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای اجرایی اداره خودمختار در شمال و شرق سوریه که آن را کُردها تشکیل داده‌اند، پنجشنبه 13 دسامبر در بیانیه‌ای، برای مقابله با تهدیدهای رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری آمریکا، فراخوان «قیام عمومی» داد.

اردوغان چهارشنبه گفته بود که ارتش ترکیه طی روزهای آینده، عملیاتی علیه جنگجویان کُرد در شمال شرق سوریه آغاز خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌ها، در بیانیه شورای اجرایی اداره خودمختار در شمال شرق سوریه آمده است: «ما به نمایندگی از شورای اجرایی خودمختار در شمال و شرق سوریه اظهارات و تهدیدهای خصمانه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه علیه مناطق خود را محکوم می‌کنیم. اردوغان از آغاز بحران سوریه تلاش داشته است که بخش‌هایی از سوریه را جدا کرده و آن‌ها را به ترکیه محلق کند».

در این بیانیه آمده است: «هدف اردوغان شمال و شرق سوریه نیست،‌ بلکه وی تمامیت ارضی سوریه را هدف قرار داده است. در شرایطی که داعش آخرین نفس‌های خود را در دیر الزور می‌زند، اردوغان با تهدیدهای خود مبنی بر حمله به سوریه، تلاش می‌کند که عمر داعش را طولانی‌تر کند».

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «از جامعه بین‌الملل و در رأس آن سازمان ملل و ائتلاف بین‌الملل ضد داعش می‌خواهیم که موضعی را در قبال طرح‌های خصمانه اردوغان اتخاذ کنند، چراکه نقض قانون بین‌المللی به شمار می‌آید».

اداره خودمختار کُرد در شمال شرق سوریه با اعلام «قیام عمومی» در بیانیه خود نوشته است: «ما به عنوان اداره خودمختار در شمال و شرق سوریه قیام عمومی اعلام کرده و از تمامی سوری‌ها نیز می‌خواهیم تا یکپارچه علیه سیاست‌های استعماری دولت ترکیه بایستند».

پیش از این وزارت دفاع آمریکا به ترکیه نسبت به هرگونه عملیات علیه کُردها در سوریه هشدار داد و آن را «غیر قابل قبول» دانسته بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاپیتان شان رابرتسون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این باره گفت: «اقدام هر طرفی به عملیات نظامی یک جانبه علیه طرف دیگر در شمال شرق سوریه به ویژه در مناطقی که احتمال حضور نیروهای آمریکایی وجود دارد، مساله‌ای بسیار نگران کننده است».

رابرتسون گفت: «هر اقدامی از این دست را غیر قابل قبول می‌دانیم».