.
.
.

ملک سلمان: به تعهدات خود برای تحقق آرمان‌های مسلمانان ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش خبرگزرای رسمی سعودی (واس) «خادم حرمین شریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سعودی چهارشنبه 12 دسامبر در متن سخنرانی خود خطاب به کنفرانس جهانی وحدت اسلامی در مکه تاکید کرد پادشاهی عربی سعودی که بر پایه‌های میانه‌روی و اعتدال‌گرایی بنیان‌ نهاده شده و به خدمت حرمین شریفین و مهمانان خدای رحمن شرف‌یاب شده، به تعهدات و طرح‌های خود برای تحقق آرمان‌های مسلمانان ادامه خواهد داد.»

سخنرانی پادشاه سعودی خطاب به «کنفرانس جهانی وحدت اسلامی» است که فعالیت‌های خود را چهارشنبه 12 دسامبر در مکه با شعار «وحدت اسلامی- خطرات تبعیض و به حاشیه‌راندن» آغاز کرد.

در سخنرانی پادشاهی سعودی که شاهزاده خالد الفیصل، مشاور پادشاه سعودی آن را قرائت کرد ضمن خوش‌آمدگویی به شرکت‌کنندگان در این کنفرانس، سلام‌های گرم خادم حرمین شریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود به مهمانان شرکت کننده در این کنفرانس ابلاغ شد.

متن پیام ملک سلمان بن عبدالعزیر به شرح ذیل است:

حضور این جمع نخبه از علمای بزرگوار امت در این کنفرانس را ارج می‌نهم، آنها بنا بر احساس مسئولیت شرعی خود برای از میان برداشتن تفرقه و دوری از اختلافاتی که امت را تهدید می‌کند و برای تحقق وحدت صف و توافق بر سر گفتمانی واحد و ارائه آن به جهان، گردهم آمده‌اند.

پس از خدا امیدها به این شعله‌هایی است که با علم راسخ نورانی است تا از ناکامی‌های امت عبور کرده، وحدت فراگیر آن را محقق سازند، مطمئنا این وحدت بر علیه احدی نیست بلکه در راستای همبستگی و خیر و اعتلای تمامی انسانیت است.

یک نگاه سریع به اوضاع معاصر کنونی ما کافی است تا ضرورت دوری جستن از رویکردهای منفی که اوضاع کنونی ما را تحت تاثیر قرار داده و نیز انباشت‌های تاریخی و تاثیرات آن بر امت اسلامی را دریابیم.

به همین دلیل بر همه ما واجب است تا ضمن گسترش آگاهی‌بخشی فهم‌های نادرست را تصحیح با گسترش پل‌های گفتگو، تفاهم و همکاری در جهت همگرایی، توافق و جدیت در عمل و نیز نگرش به آینده از چشم‌اندازهای مبتنی بر برادری و همبستگی به فهم درستی از سنت تفاوت برسیم.

هيئت علمای برجسته جهان اسلام با اختیار شعار « وحدت اسلامی- خطرات تبعیض و به حاشیه‌راندن» برای این دوره از کنفرانس وحدت اسلامی و تعیین موضوع «تقویت مفاهیم دولت ملی و ارزش‌های مشترک آن» به عنوان یکی از محورهای این کنفرانس کار مهم و احسن را انجام داده است.

مطمئنا این تلاش‌ها در جهت رسیدن به اجماع در میان دیدگاه‌های علمای امت، مبلغان و مفکران آن است برای بنیان نهادن بر مبنای وجه اشتراکات، نزدیکی میان دیدگاه‌ها، ترویج فرهنگ دگر‌اندیشی و عمل بر مبنای میان‌روی و اعتدال‌گرایی اسلام که بر اساس آنها تمدن اسلامی پایه‌گذاری و ترویج و توسعه داده شد و در حدود یک سوم جهان را شامل شده است.

تمامی جهان اسلام ما در حال حاضر چشم امید به این جمع مبارک دوخته است و امیدوار است که کنفرانس موقر شما با تلاش برای تحقق وحدت اسلامی تمامی موانع پیش روی ایجاد وحدت جامع، که اوضاع تفرقه و چنددستگی و نزاع را باعث شده و خداوند عزوجل در قول کریم خود«وَلا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ» ما را از آن بر حذر داشته است، را از میان بردارد.

بدون شک شما امروز برای ماموریتی بس دشوار گردهم آمده‌اید زیرا که این گردهمایی شما و نتایج برآمده از آن موجب درمان انباشت‌های زیادی خواهد شد و جلوی دشمنی‌های انتقام‌جویانه زیادی را خواهد گرفت که بدخواهان امت اسلام بر آن روا می‌دارند تا دین، اخلاق، فرهنگ، تمدن آن را مورد حملات سرسختانه خود قرار داده و با سوءاستفاده از انحرافات اصحاب غلو در دو سوی، هر آنچه که در اسلام نیست را به آن نسبت دهند. شما اما با عزم و اراده قوی و علم راسخ خود باذن پروردگار خواهید توانست تا این وحدت اسلامی جامع را برقرار و آرمان‌ها و آرزوهای فرزندان امتتان در سرتاسر جهان را محقق سازید تا امت اسلام بار دیگر نقش خود را به عنوان الگوی بهتر برای تمامی جهان ایفا کند.

پادشاهی عربی سعودی که بر پایه‌های میانه‌روی و اعتدال‌گرایی بنیان‌ نهاده شده و به خدمت حرمین شریفین و مهمانان خدای رحمن مشرف شده است به تعهدات و طرح‌های خود برای تحقق آرمان‌های مسلمانان ادامه خواهد داد.

از خداوند - عزوجل - برای شما آرزوی توفیق و پیروزی در ماموریت بزرگتان مسئلت دارم امیدوارم خداوند متعال همه ما در راهی که او دوست دارد و از آن راضی است، موفق کند. والسلام عليكم ورحمة الله وبركاته.