فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سازمان ملل: الحدیده بزرگرین گره در مذاکرات صلح یمن است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مارتن گریفیتس نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن شامگاه دوشنبه 10 دسامبر، مساله شهر و بندر الحدیده را «بسیار دشوار» و «بزرگترین گره» توصیف کرد که محور مذاکرات جاری میان طرف‌های یمنی در سوئد را تشکیل می‌دهد.

  او ادامه داد که جزئیات توافق مبادلا اسرا میان دولت یمن و حوثی‌ها، طی دو روز آینده اعلام خواهد شد.

  گریفیتس که در کنفرانسی خبری در محل برگزاری مذاکرات یمنی-یمنی در سوئد سخن می‌گفت، در پاسخ به سوالی تاکید کرد که به هیچ طرفی تضمینی نداده و چنین کاری جزو ماموریت‌های او نیست. او همچنین بر ضرورت اعتماد سازی میان طرف‌های مختلف یمنی برای رسیدن به نتیجه تاکید کرد.

  او ادامه داد: «مذاکرات سوئد بر اوضاع انسانی در یمن و تبادل اسرا متمرکز است». او یادآور شد که در روزهای اندک گرشته، بر سر مسائل مختلفی در جلسات بسیاری که برگزار شد، گفت‌وگو شد.

  او ادامه داد: «تلاش می‌کنیم شکاف میان دو هیئت را کوچک کنیم تا بتوانیم طی روزهای اندک آینده، این دور از مذاکرات را به پایان برسانیم».

  گریفیتس گفت: «درباره جزئیات بندهای توافق‌نامه‌های احتمالی میان دو هیئت (دولت و حوثی‌ها) بحث کردیم. امیدواریم که دوره کنونی از گفت‌وگوها، تعیین کننده باشد».

  او از ورجود مذاکراتی برای کاهش تنش در الحدیده و تعز پرده برداشت و گفت: «سازمان ملل متحد می‌تواند از راه اعزام ناظران در این زمینه یاری برساند».

  او ادامه داد: «پیش از آن‌که سوئد را ترک کند، تمام بحث‌های صورت گرفته را منتشر خواهیم کرد و گزارشی هم به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهم داد».

  نماینده سازمان ملل متحد گفت: «مذاکرات جاری مفصل و دشوار است به ویژه آن‌چه به موضوع فرودگاه صنعا مرتبط می‌شود».

  پیش از این منابعی به العربیه گفته بودند که گریفیتس، طرحی مرتبط با چارچوب راه حل سیاسی فراگیر در یمن ارائه داده است.

  به گفته این منابع، طرح ارائه شده از سوی گریفیتس، بر مرجعیت‌های سه‌گانه (قطع‌نامه‌های شورای امنیت، ابتکار عمل خلیج و نتایج گفت‌وگوی ملی یمنی-یمنی) استوار است.

  تبلیغات