.
.
.

دولت یمن: ایجاد ماموریتی برای نیروهای حافظ صلح در الحدیده را نمی‌پذیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خالد الیمانی وزیر امور خارجه یمن تاکید کرد که کشورش ایجاد ماموریتی برای نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد را در بندر الحدیده نمی‌پذیرد.

به گزارش العربیه، الیمانی دوشنبه 10 دسامبر، در سخنانی در جریان مذاکرات صلح که در سوئد در حال برگزاری است، گفت که کشورش تنها به شرطی نقشی برای سازمان ملل متحد در بندر الحدیده می‌پذیرد که این بندر، به کنترل دولت قانونی یمن در آید.

چند روز پیش الیمانی در مصاحبه با العربیه گفته بود که «بندر الحدیده، بخشی از حاکمیت ملی یمن است و تنها هماهنگی اداری با سازمان ملل متحد را می‌پذیریم».

الیمانی گفت که هیئت نمایندگی دولت یمن در مذاکرات سوئد، با چارچوب مذاکرات و اقدامات جاری برای اعتماد سازی به عنوان اولین مرحله نقشه راه برای ادامه گفت‌‎وگوها، موافقت کرد.

پیش از این منابع آگاه به العربیه گفته بودند که مارتن گریفیتس فرستاده سازمان ملل متحد، ابتکار عملی به دو طرف مذاکرات صلح در سوئد ارائه داد.

این ابتکار عمل شامل خروج شبه‌نظامیان حوثی از شهر الحدیده، بنادر آن، بندر الصلیف و راس عیسی می‌شود.

اعضای هیئت نمایندگی دولت یمن گفتند که امروز دوشنبه نظر خود را درباره این ابتکار عمل اعلام خواهند کرد. آن‌ها تاکید کردند که واکنش دولت بر تعامل مثبت با بخش‌های بشر دوستانه به گونه‌ای که به سود شهروندان باشد، استوار خواهد بود و در عین حال، از حاکمیت ملی کوتاه نخواهد آمد.

از سویی منابع نزدیک به دولت یمن گفتند که نشانه‌هایی مثبت از احتمال پایان محاصره تعز توسط شبه‌نظامیان حوثی وجود دارد.

درباره پرونده اسرا هم سه کمیته اصلی تشکیل شده که نخستین کمیته مسئول تبادل پیکرهای کشته شدگان است.

دومین کمیته هم مسئولیت تبادل اسرا را بر عهده دارد. توافق شد که اسرا از نیروهای دولت که در زندان‌های حوثی‌ها هستند، در صنعا گردهم آورده شوند و پس از آن با هواپیما به فرودگاه سیئون در حضرموت منتقل شوند.

همچنین اسرا از شبه‌نظامیان حوثی در سیئون گرئدم آورده خواهند شد و با هواپیما به سیئون منتقل می‌شوند. این اقدام با نظارت و مشارکت سازمان ملل و سازمان جهانی صلیب سرخ صورت می‌گیرد.

اما کمیته سوم پس از پایان کار این دو کمیته، فعالیت خود را در زمینه تحقیق درباره سروشت مفقودان آغاز خواهد کرد.

درباره تعز هم مذاکرات درباره پایان کامل محاصره این شهر و عقب نشینی شبه‌نظامیان از ورودی‌های اصلی شرقی و غربی آن در جریان است. حوثی‌ها در این مذاکرات هنوز این پیشنهاد را نپذیرفته‌اند و می‌خواهند درباره باز کردن کریدورهایی به شهر گفت‌وگو کنند.

منابعی در مذاکرات پیش‌بینی کردند که ظرف 48 ساعت آینده، 200 تن از اسرا از دو طرف برای نشان دادن حسن نیت آزاد شوند. هیئت نمایندگی دولت یمن خواهان است که چهارتن از مسئولات دولتی که قطع‌نامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد بر آزادی آن‌ها تاکید دارد. سرتیپ محمود الصبیحی وزیر دفاع سابق در راس این مسئولان است.