فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تاکید اجلاس ریاض بر اهمیت نقش شورای همکاری در مقابله با چالش‌ها

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  بيانيه پایانی نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج در ریاض، بر اهمیت مقابله با چالش‌های منطقه هم‌زمان با حفاظت از قدرت شورای همکاری و اتحاد اعضایش، تاکید کرد.

  دکتر عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج یکشنبه 9 دسامبر در جلسه اختتامیه نشست ریاض گفت که نقشه راهی برای تحقق اهداف شورا وضع خواهد شد به گونه‌ای که با تحقق منافع شهروندان، استحکام امنیت منطقه و نقش منطقه‌ای و بین‌المللی شورای همکاری، هم‌راستا باشد.

  او تاکید کرد که رهبران کشورهای عضو شورای همکاری، بر اهمیت اجرای کامل همه بندهای توافق‌نامه اقتصادی میان کشوهای عضو و از میان بردن موانع پیش‌روی برپایی بازار اقتصادی مشترک، به توافق رسیدند.

  رهبران کشورهای عضو شورای همکاری تصمیم گرفتند به روند تشکیل فرماندهی نظامی واحد کشورهای شورای همکاری و توانمند سازی فرماندهان نظامی برای اجرای ماموریت‌های محوله سرعت بخشند.

  آن‌ها همچنین بر مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه و مقابله با تندروی از راه نتوسعه قواعد عدالت و تاکید بر ارزش‌های تسامح، تاکید کردند.
  رهبران خلیجی بار دیگر تایید خواسته‌های مردم فلسطین و حق‌شان در برپایی کشور را اعلام کردند.

  الزیانی گفت که امارات متحده عربی، چهلمین نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج را در سال 2020 میزبانی خواهد کرد.

  پس از آن ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی، پایان نشست سران ریاض را اعلام کرد.

  پیش از آن ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی دسامبر در جلسه افتتاحیه نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج در ریاض بر «ضرورت حفاظت از شورای همکاری خلیج» تاکید کرده بود.

  به گزارش العربیه، ملک سلمان در سخنان خود گفت: «نظام ایران همچنان در امور داخلی کشورهای همسایه خود دخالت می‌کند و منطقه در معرض تندروی و تروریسم قرار دارد».

  ملک سلمان از جامعه جهانی خواست از ایران بخواهد تضمین‌های کاملی درباره برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود ارائه دهد.

  او گفت: «سعودی به دفاع از مسائل عربی و اسلامی در محافل بین‌المللی ادامه می‌دهد. مناقشه فلسطین در صدر مسائل مورد اهتمام قرار دارد و سعی می‌کند، حقوق مشروع مردم فلسطین را باز ستاند. از جمله این حقوق، برپایی کشوری مستقل به پایتختی بیت‌المقدس شرقی است».

  او تاکید کرد که سعودی از جامعه جهانی می‌خواهد «تدابیر لازم را برای حمایت از مردم فلسطین اتخاذ کند».

  او افزود که کشورهای ائتلاف تلاش می‌کنند ضمن ارائه کمک به مردم یمن، به تلاش در مسیر دست‌یابی به صلح ادامه دهند.

  ملک سلمان همچنین بر ضرورت «حفظ تمامیت ارضی سوریه و خروج همه گروه‌های تروریستی از این کشور» تاکید کرد.

  امیر کویت خواستار توقف حملات رسانه‌ای برای پایان دادن به اختلاف‌ها شد

  شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت

  از سویی شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت، خواستار توقف حملات رسانه‌ای که باعث ایجاد چند دستگی و آسیب رساندن به ارزش‌ها شد تا به گفته او اختلاف‌ها پایان یابد.

  او ادامه داد که برگزاری نشست سران شورای همکاری خلیج در زمان مشخص آن، نشان از اصرار کشورهای عضو شورا برای جامه عمل پوشاندن به آررزوهای مردمشان دارد. او تاکید کرد که منطقه، با چالش‌های خطرناکی روبرو است.

  امیر کویت گفت که ادامه تنش در یمن، یکی از تهدیدهای مستقیم است. او ابراز امیدواری کرد که مذاکرات جاری در سوئد میان طرف‌های یمنی، موفقیت آمیز باشد.

  شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح تاکید کرد که کویت از راه حل سیاسی در سوریه برپایه توافق‌های گفت‌وگوهای ژنو 1 حمایت می‌کند.

  فهد آل سعید رئیس هیئت نمایندگی سلطنت عمان فهد آل سعید رئیس هیئت نمایندگی سلطنت عمان


  دکتر عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج هم گفت که منطقه، در شرایط سختی به سر می‌برد؛ مساله‌ای که نیاز استحکام پایه‌هایی را به وجود می‌آورد که شورای همکاری بر آن شکل گرفته است.

  فهد آل سعید رئیس هیئت نمایندگی سلطنت عمان هم در سخنان خود بر اهمیت حمایت از شورای همکاری خلیج تاکید کرد.

  سیخ محمد بن راشد آل مکتوم رئیس شورای وزیران امارات متحده عربی سیخ محمد بن راشد آل مکتوم رئیس شورای وزیران امارات متحده عربی

  پس از آن الزیانی اعلام کرد که جلسه تنها با حضور سران کشورها به صورت غیر علنی ادامه می‌یابد.

  ملك حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین ملك حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران