فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مذاکرات سوئد.. دولت یمن از پیشرفت در پرونده تبادل اسرا خبر می‌دهد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  هیئت نمایندگی دولت یمن در مذاکرات سوئد یکشنبه 9 دسامبر اعلام کرد که در این مذاکرات، پیشرفت‌هایی در بخش‌‎های فنی مرتبط با روش تبادل اسرا با شبه‌نظامیان حوثی حاصل شد.

  به گزارش خبرنگار العربیه، سرتیپ عسکر احمد زعیل در این باره گفت: «مذاکرات مستقیمی با هیئت صنعا برای بررسی جزئیات راهکارهای تبادل اسرا و راه‌های گردهم آوردن آن‌ها و قرار دادنشان در اختیار طرف‌های بین‌المللی که بر این روند نظارت خواهند کرد، صورت گرفت».

  او پیش‌بینی کرد مذاکرات درباره پرونده اسرا، ظرف 24 ساعت آینده به نتیجه نهایی برسد.

  از زمان آغاز مذاکرات یمنی-یمنی در روز پنجشنبه، این اولین بار است که هیئت‌های نمایندگی دولت یمن و شبه‌نظامیان حوثی، به صورت مستقیم با یکدیگر مذاکره می‌کنند.

  در همین حال سفرای کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد از دو طرف خواستند، در مذاکرات جاری در سوئد درباره اعتماد سازی، دست‌‎یابی به چارچوبی برای مذاکرات و کاهش خشونت‌ها، به توافقی دست یابند.

  سفرا صبح یکشنبه با هیئت‌های نمایندگی دولت یمن و حوثی‌ها دیدار کردند. محمد العامری عضو هیئت نمایندگی دولت یمن گفت که جامعه جهانی، بر پایبندی خود به قطع‌نامه 2216 شورای امنیت برای پایان دادن به «بحران کودتا» تاکید کرد.

  دو طرف کمیته‌های کاری ویژه‌ای برای مشورت با سازمان ملل متحد تشکیل دادند. کمیته‌های دو طرف هم‌سان نیستند. هیئت نمایندگی دولت یمن سه کمیته درباره اسرا، اوضاع اقتصادی و تعز تشکیل داد. در مقابل هیئت نمایندگی حوثی‌ها، سه کمیته اسرا، فرودگاه صنعا و اوضاع اقتصادی را تشکیل داد. سازمان ملل متحد هم کمیته‌هایی برای اعتماد سازی، ایجاد چارچوبی برای مذاکرات و کاهش خشونت‌های تشکیل داد.

  محمد عبد السلام رئیس هیئت نمایندگی حوثی‌ها هم ظهر یکشنبه در سخنانی، فرودگاه صنعا را «غیر امن»توصیف کرد. او پیشنهاد داد هواپیماها پیش از فرود در فرودگاه صنعا، از فرودگاه‌های عمان و قاهره عبور کنند و در این فرودگاه‌ها بازرسی شوند.

  تبلیغات