فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آماده‌باش نیروهای ایران در البوکمال سوریه

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  همزمان با درگیری‌های نیروهای سوریه دموکرات و داعش در منطقه هجین، نیروهای ایران در البوکمال سوریه در حالت آماده‌باش قرار گرفتند.

  منابع اپوزیسیون سوریه گزارش کردند که نیروهای سپاه پاسداران در منطقه البوکمال و حومه شرقی آن مستقر شده و با همراهی نیروهای حشد الشعبی در دو روستای الهری و السویعیه در 5 کیلومتری مرزهای عراق و سوریه سنگر گرفتند.

  این تحرک پیکارجویان ایران در سوریه همزمان با عملیات ائتلاف سوریه دموکرات علیه داعش در شرق فرات انجام شد. نیروهای سوریه دموکرات ماه گذشته نیز از رسیدن تجهیزات و تدارکات ایران به حومه شهر البوکمال در استان دیرالزور، به عنوان گامی دیگر برای رسیدن به میدان‌های نفتی شرق سوریه خبر دادند. پیش از آن نیز و در سال گذشته، همزمان با حضور نیروهای دولت سوریه در شرق دیرالزور، ایران حضور خود در این منطقه را تقویت کرده بود.

  منطقه هجین که نیروهای سوریه دموکرات در آن با داعش درگیر شده‌اند، آخرین سنگر داعش به شمار می‌رود و در 110 کیلومتری شرق دیرالزور و در امتداد مرزهای عراق و سوریه واقع شده و تعدادی روستا و مزرعه در خود دارد. براساس برآورد نیروهای سوریه دموکرات حدود 2000 نفر از نیروهای داعش که عمدتا خارجی هستند در منطقه هجین حضور دارند.

  تحرکات جدید ایران نشان از رقابت این کشور و گروه‌های کرد در این منطقه دارد. علاوه بر منابع نفتی موجود، هجین به مثابه دروازه استراتژیک مرزی بین عراق و سوریه به شمار می‌رود که محقق شدن مسیر زمینی تهران به خاورمیانه را برای ایران ممکن می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران