فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دولت قانونی یمن: وارد الحدیده خواهیم شد اگر حوثی‌ها از آن عقب‌نشینی نکنند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  هیئت نمایندگان دولت قانونی یمن مذاکره کننده در گفتگوهای یمنی در سوئد شنبه 8 دسامبر تاکید کرد دولت یمن این آمادگی را دارد تا توافق‌های حاصله درباره آزادی اسیران را به مورد اجرا گذاشته و علاوه بر آن فرودگاه صنعا فورا بازگشایی کند به شرط اینکه بندر الحدیده به طور مسالمت آمیز تحویل داده شود.

  به گزارش العربیه، هیئت نمایندگان دولت قانونی یمن شرکت کننده در گفتگوهای یمنی در سوئد همچنین تاکید کرد تا زمانی که شبه نظامیان حوثی اسلحه‌های خود را زمین نگذارند هیچ صلحی برقرار در یمن نخواهد شد.

  این هیئت نیز تاکید کرد که اگر حوثی‌ها همچنان بندر الحدیده را در کنترل داشته باشند دولت قانونی یمن نیز با استفاده از گزینه نظامی به مقابله با آنها ادامه خواهد داد.

  اعضای هیئت نمایندگی دولت قانونی یمن در گفتگوهای یمنی در سوئد گفتند که حوثی‌ها از پاسخگویی به پیشنهاد این هیئت برای بازگشایی فرودگاه صنعا خودداری کرده‌اند.

  حمزه الکمالی، معاون وزارت جوانان یمن و عضو هیئت نمایندگی دولت قانونی یمن در گفتگوهای سوئد گفت: «حوثی‌ها تاکنون به شرط‌های ما در مقابل بازگشایی فرودگاه صنعا پاسخ مثبت نداده‌اند» و هشدار داد که اگر هیئت حوثی‌ها به خروج از چارچوب‌های تعیین شده برای گفتگوهای سوئد ادامه دهند احتمالا این گفتگوها با شکست مواجه خواهد شد.

  از سوی دیگر سازمان ملل متحد اعلام کرد، برای رایزنی‌های یمنی که در مرحله اول آن با هدف اعتمادسازی انجام می‌شود هیچ‌گونه سقف زمانی وجود ندارد.

  مذاکرات صلح یمن جمعه 7 دسامبر برای دومین روز در استکهلم برگزار شد و مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن جلسات رایزنی جداگانه‌ای با هر کدام از طرف‌های شرکت کننده شامل هیئت‌های نمایندگی دولت یمن و حوثی‌ها، برگزار کرده است.

  گریفیتس با انجام گفتگوهایی جداگانه با هر کدام از هیئت نمایندگی‌های دولت قانونی یمن و حوثی‌ها در تلاش است تا دیدگاه‌های آنها را برای بررسی مسائل مطرح شده، به هم نزدیک کند.

  یک عضو هیئت نمایندگی دولت قانونی یمن شرکت کننده در مذاکرات صلح یمنی در سوئد بر ضرورت عقب نشینی‌ حوثی‌ها ا‌ز بندر الحدیده تاکید کرد.

  وی همچنین گفت درباره بازگشایی فرودگاه صنعا توافق شده به شرط این‌که پروزاها داخلی و به مقصد دیگر فرودگاه‌های یمنی انجام شود تا مورد سوءاستفاده کودتاگران در روند جنگ کنونی در یمن واقع نشود.

  تاکنون حتی درباره چگونگی اجرایی شدن طرح آزادی بازداشت شدگان و اسیران که هر دو طرف آن را به امضاء رسانده‌اند، نیز توافقی حاصل نشده است.

  این در حالی است که مسائل مربوط به گام‌های اعتمادساز شامل تبادل اسراء، یکپارچه کردن بانک مرکزی و بازگشایی فرودگاه صنعا است.

  اما مهمترین بخش از این مذاکرات صلح مربوط به جنبه‌های سیاسی، نظامی و امنیتی آن می‌شود که در مراحل بعدی از این مذاکرات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران