فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تصاویر هولناک شکنجه امدادگر یمنی در بازداشتگاه شبه‌نظامیان حوثی

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  خبرگزاری آسوشیتدپرس فاش کرد که در پی اعتراف گروهی از رهبران شبه‌نظامیان حوثی به وجود شکنجه‌ و بدرفتاری‌ از سوی پیکارجویان در بازداشتگاه‌ها، تعدادی از مسئولان امنیتی شبه‌نظامیان این گروه به دستور عبدالملک حوثی، رهبر حوثی‌ها و به ریاست برادرش یحیی الحوثی، مسئولیت بررسی این موضوع را بر عهده گرفت.

  این گروه بازرسی از زمان آغاز به کار خود در سه ماه پیش تا کنون به آزادی 13 هزار و 500 یمنی بازداشت‌شده توسط پیکارجویان حوثی کمک کرد. این گروه گزارش تصویری از زندان‌های مملو از زندانی به همراه اعترافات مسئولین بارز گروه بازرسی حاوی شهادت آنها درباره مشاهده علائم شکنجه روی بدن زندانیان به عبدالملک حوثی ارسال کرده‌‌اند.

  آسوشیتدپرس توانسته به نسخه‌ای از این گزارش دست پیدا کند. یکی از اعضای گروه بازرسی حوثی‌ها در این فیلم می‌گوید: «چیزهایی دیدیم که اشک چشمان را جاری می‌کند.»

  عبدالملک حوثی، رهبر پیکارجویان حوثی واکنشی به این فیلم نشان نداد ولی مسئولان امنیتی حوثی‌ها این گروه بازرسی را منحل کرده و دو تن از اعضای آن را برای مدت کوتاهی بازداشت کردند.

  در یکی از موارد شکنجه، شبه‌نظامیان حوثی یک امدادگر یمنی به نام فاروق بعکر را در میانه سال 2016 میلادی بازداشت کردند. اتهام این امدادگر، یاری او به مردی بود که پیش از آن در زندان‌های حوثی زندانی بود.

  بعکر گفت که حوثی‌ها او را از سقف آویزان کرده، لباس‌هایش را از تنش خارج کرده و بدن عریان او را شلاق زدند. پس از آن ناخن‌های را کنده و موهای بدنش را آتش زدند تا اینکه از هوش رفت. حوثی‌های پس از آن تعدادی بطری پلاستیکی آورده و آنها را آتش زده و پلاستیک سوزان ذوب شده را روی سرش، میان پاهاییش و روی کمرش ریختند.

  در دسامبر 2017 و پس از آنکه خانواده فاروق بعکر 8 هزار دلار به حوثی‌ها پرداخت کردند، این امدادگر یمنی آزاد شد.

  وزارت حقوق بشر در دولت کودتاگران حوثی در اواخر سال 2016 اعلام کرد که «سیاست سیستماتیکی برای شکنجه زندانیان وجود ندارد» و این وزارتخانه و دادستانی می‌کوشند «حقوق زندانیان را تضمین کرده و ضمانت‌های قانونی برای تحقق عدالت و دادرسی‌های عادلانه را فراهم کنند.»

  به گفته صباح محمد، نماینده انجمن مادران ربوده‌شدگان در استان مارب یمن، در 4 سال گذشته وجود 18 هزار زندانی در زندان‌های حوثی‌ها و همچنین 1000 مورد شکنجه در زندان‌های مخفی را ثبت کرده است.

  انجمن مادران ربوده‌شدگان که یک سازمان حقوق بشری است از بستگان افراد ربوده شده توسط حوثی‌ها تشکیل شده است.

  این انجمن همچنین گزارش کرد از زمان اشغال صنعاء، پایتخت پیشین یمن توسط حوثی‌ها در اواخر سال 2014 تا کنون بیش از 126 زندانی در زیر شکنجه پیکارجویان حوثی جان باخته‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران