فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا روسیه را به تلاش برای بر هم زدن آتش‌بس در ادلب سوریه متهم کرد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  ایالات متحده آمریکا جمعه 7 دسامبر روسیه را متهم ساخت که با کمک به جعل روایتی درباره کاربرد تسلیحات شیمیایی از سوی مخالفان سوری و قرار دادن آن به عنوان بهانه در تلاش است تا آتش‌بس شکننده در ادلب سوریه را از میان بردارد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، رابرت پالادینو، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا گفت کشورش معتقد است روسیه و رژیم سوریه در حادثه 24 نوامبر در حلب که در آن از گاز اشک‌آور استفاده شده است، دست داشته‌اند تا از آن به عنوان دست‌آویزی برای از میان بردن اعتماد به آتش‌بس در ادلب بهره‌برداری می‌کنند».

  وزارت دفاع روسیه پیش از این مخالفان سوری را متهم ساخته بود که در 24 نوامبر در شهر حلب از بمب‌های دست‌ساز حاوی گاز کلر استفاده کرده‌اند و در این راستا رسانه‌های دولتی وابسته به رژیم سوریه هم گزارش دادند که در جریان این حادثه نزدیک به 100 تن از مردم سوریه به علت مشکلات تنفسی به بیمارستان منتقل شده‌اند.

  واشینگتن ضمن اشاره به وجود «اطلاعات موثقی» در این‌باره گفت بنا بر این اطلاعات موثق«این روایت نادرست است و این نیروهای روسیه و رژیم سوریه هستند که دست به استفاده از گاز اشک‌آور زده‌اند».

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «ایالات متحده آمریکا عمیقا نگران آن است که کنترل بلافاصله محل حمله توسط طرفداران رژیم سوریه احتمالا این امکان را به آنها داده است تا نمونه‌هایی را جعل کرده و محل حادثه را قبل از انجام تحقیقات مناسب از سوی بازرسان سازمان منع کاربرد تسلیحات شیمیایی آلوده کرده باشند».

  وی در ادامه همچنین گفت: «به روسیه و رژیم سوریه از عواقب هر گونه دست‌کاری در محل حادثه مورد ظن هشدار می‌دهیم و از آنها می‌خواهیم امنیت بازرسان مستقل و بی طرف برای انجام بررسی‌های لازم جهت شناسایی عاملان اصلی این حمله را تضمین کنند تا امکان مجازات عاملان اصلی این حمله فراهم شود».

  شایان ذکر است روسیه در واکنش به این حمله ادعایی اقدام به بمباران هوایی ادلب کرد و در این میان سرنوشت توافق آتش‌بسی را که از اواسط ماه سپتامبر حاصل شده است را با هاله‌ای از ابهام مواجه ساخته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران