.
.
.

عراق تا دو سال آینده به واردات گاز از ایران پایان خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع عالیرتبه در وزارت نفت عراق اعلام کرد کشورش به دو سال زمان نیاز دارد تا گاز طبیعی استخراج کرده و واردات گاز از ایران را پایان دهد.

حیان عبدالغنی، مدیر شرکت نفت جنوب عراق گفت که پیش‌بینی می‌شود حجم استخراج گاز عراق در آغاز سال 2020 به روزانه یک میلیون و 300 هزار فوت مکعب می‌رسد. عراق در حال حاضر برای تولید انرژی برق، از ایران گاز وارد می‌کند، زیرا که تولید داخلی این کشور نیاز نیروگاه‌های عراق را تامین نمی‌کند.

ماه گذشته آمریکا به دولت عراق 45 روز مهلت داد تا به واردات گاز از ایران پایان دهد در حالی‌ که این مدت برای تامین منابع گاز مورد نیاز نیروگاه‌های جنوب این کشور کافی دانست.

عراق شرکت گاز دیگری به نام شرکت گاز بصره تاسیس کرده تا سرمایه‌گذاری در زمینه منابع گازی را گسترش دهد.

شرکت گاز بصره از طریق وزارت نفت عراق با شرکت شل هلند قرارداد بست و با قراردادی 17 میلیارد دلاری 44 درصد تولید میدان‌های گازی الرمیله، الزبیر، القرنه1 را به این شرکت و 5 درصد را به شرکت میتسوبیشی ژاپن واگذار کرد.

پیش‌بینی می‌شود تولید گاز همراه با نفت عراق افزایش یابد زیرا که این کشور در حال حاضر برای افزایش تولید نفت و رساندن آن به 6.5 میلیون بشکه در روز در سال 2022 برنامه‌ریزی می‌کند. عراق در حال حاضر 5 میلیون بشکه در روز تولید دارد.

بانک جهانی می‌گوید که مقدار گازی که در عراق سوزانده می‌شود، می‌تواند نیازهای تولید برق این کشور را تامین کند. عراق قصد دارد تا سال 2021 به سوزاندن گاز پایان دهد. این موضوع حدود 2.5 میلیارد دلار برای این کشور درآمد در پی خواهد داشت.