.
.
.

هیئت‌های نمایندگی دولت یمن و حوثی‌ها در سوئد برای آغاز «مذاکرات دشوار»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیئت‌های نمایندگی دولت یمن و شبه‌نظامیان حوثی، به منظور آغاز دور تازه‌ای از مذاکرات صلح، راهی سوئد شده‌اند تا بنا بر پیش‌بینی‌ها، مذاکراتی «دشوار» آغاز کنند.

هیئت نمایندگی دولت یمن صبح چهارشنبه 5 دسامبر، به سوی سوئد به راه افتاد.

در همین زمینه عبدالله المعلمی مدیر دفتر ریاست‌جمهوری یمن و عضو هیئت مذاکره کننده، شامگاه سه‌شنبه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «هیئت نمایندگی دولت صبح به سوئد خواهد رفت در حالی که آرزوهای مردم یمن برای تحقق صلح پایدار بر پایه مرجعیت‌های سه گانه را با خود به همراه می‌برد؛ صلحی که بر پایان کودتا و از میان بردن دلایل به وجود آمدن آن استوار است».

قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره یمن، ابتکار عمل خلیج و نتایج گفت‌وگوی ملی، مرجیعت‌های سه‌‎‌گانه‌ای هستند که المعلمی به آن‌ها اشاره می‌کند.

المعلمی افزود: «در راستای دستورات صادره از سوی رئیس‌جمهوری یمن، هیئت نمایندگی دولت، تمام خواسته‌ها و آرزوهای مردم را در راس اولیت‌های خود قرار خواهد داد و تمام تلاش خود را برای موفقیت این مذاکرات به کار خواهد بست. ما این مذاکرات را فرصتی حقیقی برای صلح می‌دانیم و تمام تلاش خود را برای استفاده از آن برای دور کردن مردممان از ویرانی که شبه‌نظامیان کودتاگر عامل آن هستند، به کار خواهیم بست».

در همین راستا خبرنگار العربیه دوشنبه گزارش داده بود که هیئت نمایندگی دولت یمن به ریاست خالد الیمانی وزیر امور خارجه، صبح چهارشنبه پس از اطمینان از رسیدن هیئت نمایندگی حوثی‌ها، راهی سوئد خواهد شد.

او افزود، برپایه آن‌چه تا کنون برنامه‌ریزی شده، مذاکرات غیر مستقیم خواهد بود و پنجشنبه ششم دسامبر یا حد اکثر جمعه 7 دسامبر آغاز خواهد شد.

آزادی اسرا نخستین اقدامی است که برای اعتماد سازی میان دو طرف بر سر آن توافق شد. دولت یمن و حوثی‌ها با میانجی‌گری مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل متحد، توافقی برای تبادل اسرا امضا کردند.

مذاکرات دشوار

شایان ذکر است که هیئت نمایندگی شبه‌نظامیان حوثی شامگاه سه‌شنبه با سوئد رسید. از سویی مارک لوکاک دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه پیش‌بینی کرد که مذاکرات آسان و سریع نباشد.

ایالات متحده آمریکا هم شامگاه سه‌شنبه از مذاکرات پیش‌روی صلح یمن استقبال کرد و آن را «گامی نخست، ضروری و حیاتی» توصیف کرد. او از همه طرف‌ها خواست به طور کامل وارد مذاکرات شده «و اعمال ستیزه‌جویانه کنونی» را متوقف کنند.

هدر نائور سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره گفت: «ما توهم نداریم، ما می‌دانیم که روند آسانی نخواهد بود، اما از این گام نخست، ضروری و حیاتی استقبال می‌کنیم».