.
.
.

تصویری...با گسترش اعتراضات فرانسه ده‌ها تن از تظاهرکنندگان بازداشت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با گسترش دامنه اعتراضات علیه افزایش مالیات‌ها، گرانی معیشت و سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی دولت فرانسه و ادامه درگیری‌‌ها خیابان‌های پایتخت این کشور، نیروهای پلیس روز شنبه یکم دسامبر در خیابان شانزلیزه پاریس مجددا با صدها تن از معترضان خشمگینی که به نشانه اعتراض«جلیقه‌های زرد رنگ» پوشیده‌اند درگیر شده و ده‌ها تن از معترضان را بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری‌ها تظاهرکنندگان معترض و خشمگین در واکنش به اقدام پلیس تعدادی از خودروها را به آتش کشیده و شیشه‌های مغازه‌ها و اماکن تجاری را شکستند.

گزارش‌ها حاکی است تظاهرکنندگان معترض همچنین یکی از مقرهای پلیس در اطراف شهر را به محاصره خود در آوردند.

در پی این تحولات نخست‌وزیر فرانسه اعلام کرد که 107 تن از افراد مرتبط با اعتراضات که دست به اعمال تخریبی زده بودند، دستگیر شدند.

همچنین پلیس فرانسه برای متفرق کردن معترضانی که تلاش‌ می‌کردند از کمربند امنیتی عبور کنند، از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

در همین راستا خبرنگار شبکه الحدث گزارش داد که معترضان تلاش کردند تا از موانع در مهمترین نقطه امنیتی واقع در خیابان شانزلیزه پاریس بگذرند که طی برخورد با نیروهای پلیس 20 تن مجروح و نزدیک به 122 تن دیگر بازداشت شدند.

وی به نقل از یک منبع امنیتی فرانسه گفت تعداد معترضانی که مستقیما با نیروهای پلیس درگیر هستند به 3000 تن می‌رسد و همچنان بر تعداد آنها در خیابانی که مهمترین مراکز اقتصادی پایتخت فرانسه در آن قرار دارد، افزوده می‌شود.

مسئولان فرانسوی بیم آن دارند که عناصر وابسته به راست و چپ افراطی به میان جنبش معترضان به سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی دولت امانوئل مکرون، رییس جمهوری که نگرانی‌هایی درباره افزایش مالیات‌ها، بالا رفتن قیمت سوخت و گرانی هزینه‌های معیشتی و پایین بودن سطح دستمزدها دارند، نفوذ کنند.

پیش از این با گسترش اعتراضات و در پی هشدار مقام‌های امنیتی نسبت به خطر افزایش خشونت‌ها، دولت فرانسه هزاران نیروی تقویتی پلیس را برای مقابله با معترضان خشمگین فراخواند.

بیش از دو هفته است که معترضان خشمگین در فرانسه که جلیقه‌های زرد رنگ بر تن دارند و راه‌های ارتباطی را در این کشور با اعتراض‌های خودجوش و مردمی خود بسته‌اند.

در 18ماه اخیر و از آغاز دوره زمامداری امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه تاکنون، ادامه و گسترش این اعتراضات به یکی از بزرگترین و جدی‌ترین چالش‌های دولت وی تبدیل شده است.

در سومین دور از این اعتراضات که از یک هفته پیش آغاز شد هزاران تن که هیچ‌گونه رهبری مشخصی نداشته و فقط تا حدودی فعالیت‌های اعتراض‌آمیز خود را از طریق انترنت سازماندهی می‌کنند در خیابان شانزلیزه پاریس به تظاهرات پرداخته و با ادامه درگیری با پلیس این خیابان را به میدان درگیری خود و نیروهای امنیتی تبدیل کرده‌اند و نیروهای پلیس نیز برای متفرق کردن معترضان خشمگین از گاز اشک‌آور و فشار آب قوی استفاده می‌کند.