.
.
.

عراق.. حشد الشعبی خواستار نقشی رسمی در تامین امنیت مرزها شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قیس الخزعلی فرمانده گروه «عصائب اهل الحق» از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی پشتیبانی شده از سوی ایران، خواستار اعطای نقشی رسمی به حشد الشعبی در تامین امنیت مرزهای عراق با سوریه شد.

حشد الشعبی ائتلافی از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی است که از حمایت ایران برخوردار است.

الخزعلی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: «شاید بتوان تامین امنیت مرزهای عراق با سوریه را مهم‌ترین وظیفه حشد الشعبی در دوره کنونی دانست».

او ادامه داد: «تهدید داعش تا کنون به پایان نرسیده. این تهدید تا زمانی که اوضاع در سوریه ناپایدار باشد، ادامه خواهد داشت. حشد الشعبی نشان داد که در زمینه نظامی، تاثیرگذارترین گروه در مقابله با داعش است و در این زمینه تجربه دارد. از این رو حضورش در مرزهای عراق با سوریه باعث خواهد شد که عراقی‌ها احساس امنیت بیشتری کنند. این مساله در حال حاضر برای ما از اولویتی بیش از دیگر مسائل برخوردار است».

او ادامه داد: «فرمانده کل نیروهای مسلح می‌تواند از حشد الشعبی در ماموریت‌های زیادی بهره ببرد از جمله در مساله تامین امنیت مرزها».

الخزعلی خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق شد و گفت: «حضور نیروهای نظامی آمریکایی همچون تفنگداران نیروی دریایی، قابل قبول نیست. این مساله نقض حاکمیت ملی عراق است. قانون اساسی عراق این مساله را به طور واضح و صریح منع کرده است. دولت عراق هم اجازه موافقت با چنین حضوری مگر با موافقت پارلمان ندارد. پارلمان عراق هم اجازه حضور نیروهای نظامی خارجی را نداده است».

پیش از این اعضایی در کنگره آمریکا خواستار اعمال تحریم‌هایی علیه گروه‌های حشد الشعبی شده بودند.

الخزعلی با تاکید بر این‌که باید سمت‌هایی بلندپایه به فرماندهان حشد الشعبی داده شود، گفت: «دولت، اقدام به فراهم کردن پادگان‌ها و انبارهایی می‌کند تا همه نیروهای حشد الشعبی از مناطق مسکونی خارج شده و تماسی میان آن‌ها و ساکنان نباشد. پس از آن نیروهای حشد الشعبی به وظیفه نظامی و امنیتی خود ادامه می‌دهند».

حضور رو به رشد گروه‌های حمایت شده از سوی ایران در مناطق مرزی، تنش‌هایی با آمریکا آفرید که نیروهای خود را در مناطقی از سوریه مستقر کرده است.

برخی سیاستمداران عراقی خواستار خلع سلح گروه‌های حشد الشعبی شده‌اند. این سیاستمداران، حشد الشعبی با به نقض گسترده حقوق بشر متهم می‌کنند.
رهبران حشد الشعبی می‌گویند که هر گونه تعرض به شهروندان و نقض حقوق بشر، برنامه این تشکیلات نبوده بلکه از سوی افراد خودسر انجام شده است.