.
.
.

پس از گفتگو با حوثی‌ها گریفیتس با مقامات دولتی یمن در ریاض ملاقات می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن، روز دوشنبه با معاون عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن و مقامات دولتی این کشور در ریاض، ملاقات می‌کند.

دیدار فرستاده ویژه سازمان از ریاض پس از دیدار و گفتگو با رهبران شبه نظامیان حوثی در صنعا و بندر حدیده صورت می‌گیرد.

در همین حال ژنرال علی محسن صالح الاحمر، معاون رئیس جمهوری یمن، گفت که دولت مشروع یمن با گزینه‌های صلح مبتنی بر سه مرجع بین المللی، ابتکار کشورهای عربی خلیج و سازوکار اجرایی آن وهمچنین نتایج کنفرانس گفتمان ملی و قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد موافق است این تنها روندی است که به احیای دولت و پایان دادن به کودتا و هرج ومرج و قانون شکنی کمک خواهد شد.

مقامات دولت قانونی یمن با استقبال از فرستاده ویژه سازمان ملل متحد نسبت به بی‌توجهی نهادهای بین المللی نسبت به مردم استان تعز که زیر آتش توپ و خمپاره شبه نظامیان حوثی واقع شده است، به شدت انتقاد کردند.

معمر الإريانی وزیر اطلاع رسانی دولت یمن ضمن انتقاد از عملکرد نهادهای بین المللی، از فرستاده ویژه سازمان ملل خواست تا به استان تعز سفر کند تا مشکلات مردم آن استان را از نزدیک مشاهده کند.

وی گفت استان تعز بزرگترین جمعیت را در میان همه استان‌های یمن را داراست اما نهادهای بین المللی تاکنون هیچگونه تلاشی برای منع حوثی‌ها از هدف قرار دادن مناطق مسکونی این شهر نکرده‌اند.

در همین حال عثمان المجلی وزیر کشاورزی یمن و عضو هیئت مذاکره کنند این کشور گفت دولت قانونی یمن به هیچ عنوان حاضر نیست بندر الحدیده را به حوثی‌ها یا طرف ثالثی مانند سازمان ملل تحویل دهد.

وی افزود:«تمام مناطق یمن باید زیر سلطه دولت قانونی یمن باشد حاکمیت و سیادت دولت یمن ایجاب می کند که همه مناطق را در کنترل خود داشته باشد».