.
.
.

ده‌ها کشته در درگیری میان نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک و داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیدبان حقوق بشر سوریه دوشنبه 26 نوامبر اعلام کرد درگیری‌های شدیدی میان نیروهای داعش و نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک که از سوی ایالات متحده پشتیبانی می‌شوند طی دو روز گذشته روی داد که در نتیجه آن، ده‌‌ها غیر نظامی و جنگجو کشته شدند.

ائتلاف سوریه دمکراتیک که از جنگجویان کُرد و عرب تشکیل شده، با بقایای گروه داعش در مناطقی در نزدیکی مرزهای سوریه می‌جنگد. این ائتلاف در این نبردها، از پشتیبانی نیروی هوایی و نیروهای ویژه آمریکایی برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنا بر اعلام دیدبان حقوق بشر سوریه، نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک موفق شدند مواضعی را که در حملات روزهای گذشته داعش از دست داده بودند، باز پس گیرند. روز یکشنبه نبردها در کرانه شرقی روز فرات، شدت گرفت.

کلنل شان ریان سخنگوی ائتلاف بین‌الملل علیه داعش به رهبری آمریکا در این باره گفت: «نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک، بسیاری از مناطقی را که روز گذشته از دست داده بودند را باز پس گرفتند. در نبردهای روی داده، تلفاتی به دو طرف وارد شد».

او افزود که نیروهای عراقی، اقدام به تامین امنیت مرزها می‌کنند تا جنگجویان داعش موفق به فرار نشوند.

نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک که بخش بزرگی از آن را واحدهای حمایت از خلق (کُرد) تشکیل می‌‎دهند، مناطق گسترده‌ای در شمال و شمال شرق سوریه را از تصرف داعش خارج کردند. حدود 2000 نیروی ویژه آمریکایی در این مناطق حضور دارند.

نظام خلافتی که داعش پس از تصرف مناطق وسیعی در عراق و سوریه برپایی آن را اعلام کرده بود، سال گذشته فروپاشید، اما جنگجویان این گروه همچنان در مناطق بیابانی مرزی فعالند و حملاتی ترتیب می‌دهند.

بنا بر اعلام دیدبان حقوق بشر سوریه، در درگیری‌های دو روز گرشته، دستکم 31 غیرنظامی، 79 تن از نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک و 50 تن از نیروهای داعش کشته شدند.

داعش ویدیویی منتشر کرد که نیروهایش را در حال بریدن سر یک گروگان و تهدید خانواده‌های نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک نشان می‌دهد».