.
.
.

امارات بریتانیایی محکوم به جاسوسی و 785 زندانی دیگر آزاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امارات متحده عربی روز دوشنبه 26 نوامبر 2018 «متئو هگز» دانشجوی بریتانیایی که به اتهام جاسوسی به حبس ابد محکوم شده بود را به همراه 785 زندانی دیگر با حکم عفو عمومی آزاد کرد.

حکم عفو عمومی از سوی رئیس دولت امارات متحده عربی و به مناسبت روز ملی این کشور صادر شده‌ است.

جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا در اولین واکنش به آزادی شهروند این کشور توسط امارات متحده عربی گفت:«از دولت امارات متحده عربی بخاطر حل سریع مشکل شهروند بریتانیایی بسیار ممنون و متشکریم».

روز چهارشنبه گذشته دادگاه فدرال امارات متحده عربی «متئو هگز» دانشجوی انگلیسی را به جرم جاسوسی به حبس ابد محکوم کر.

دادگاه در بیانیه اعلام کرد، این جاسوس به نفع یک دولت بیگانه اطلاعاتی را جمع‌آوری کرده بود و طبق قانون چنین افرادی می‌توانند به امنیت نظامی، اقتصادی و سیاسی دولت امارات لطمه وارد کنند.

هگز دانشجوی مقطع دکترا از دانشگاه «دورهام» که به گفته اعضای خانواده‌اش به منظور یک سفر مطالعاتی دو هفته‌ای به امارات رفته بود، هنگام بازگشت در فرودگاه دبی بازداشت شد.

دولت امارات قبلا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این شهروند انگلیسی به جاسوسی برای کشور‌های بیگانه و به مخاطره انداختن امنیت نظامی، اقتصادی و سیاسی امارات متهم شده است.

وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین المللی امارات اعلام کرد که خانواده هگز با ارسال یک پیام شخصی، خلیفه بن زاید آل نیهان، رئیس دولت، درخواست عفو کردند.

هگز در طول مدت محاکمه و بازداشت با کنسولگری بریتانیا و خانواده‌اش ارتباط داشته است و خانواده وی از تمام مراحل دادگاه و زمان محاکمه آگاه بودند.

دولت امارات متحده عربی به مناسبت 47 سالگرد تاسیس اتحاد امارت متحده عربی 785 زندانی را از تابعیت‌های مختلف را با عفو عمومی آزاد کرد.