.
.
.

اولین نقض آتش‌بس در سوریه با بمباران هوایی مناطق غرب ادلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، روز یکشنبه 25 نوامبر 2018 اعلام کرد چند جنگنده شامگاه یکشنبه مناطقی در ادلب که جزء منطقه «کاهش تنش» مورد توافق میان روسیه و ترکیه بود را بمباران کردند.

طبق گزارش دیدبان حقوق بشر، حملات این جنگنده‌ها بیشتر مواضع گروههای مسلح سوری در غرب حلب را هدف قرار داد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه این جنگنده‌ها پس از آن مناطق مخالفان را بمباران کرد که خبرهای ضد ونقیضی از حملات شیمایی در منطقه گزارش شده بود.

گفتنی است، روسیه روز یکشنبه اعلام کرد، گروه‌های مخالف سوری مورد حمایت آنکارا از گازهای سمی برای حمله به حلب استفاده کرده‌اند، در حالیکه جبهه آزادیبخش ملی این اتهامات را به کلی رد کرده است.

عبدالسلام عبدالرزاق، فرمانده ارتش جبهه آزادیبخش ملی، روز یکشنبه گفت که اپوزیسیون گازهای سمی یا توانایی بکارگیری چنین اسلحه را ندارد.

عبدالرزاق گفت:«این دروغ محض است انقلابیون هیچ گونه سلاح شیمیایی یا آزمایشگاه برای تجهیز و تهیه آن را ندارند».

در همین حال مصطفی سیجری، سخنگوی ارتش آزاد سوریه، ضمن رد کردن اتهامات روسیه به مخالفان سوری مبنی بر بکارگیری اسلحه شیمایی، گفت:«این رژیم اسد برای برهم زدن توافق سوچی دست به چنین اقداماتی می‌زند».

وی گفت:«رژیم اسد امروز شهر شهر جرجناز را بمباران کرد که در نتیجه آن پنج کودک کشته شدند هدف رژیم اسد برهم زدن هر توافقی در رابطه با صلح که به مشارکت مخالفان و پایان دادن به بحران سوریه منجر شود. بنابر این ما خواستار اقدام جدی از سوی جامعه بین المللی و محاکمه اسد برای ارتکاب چنین جنایات‌هایی شدیم».


به گزارش دیبدبان حقوق بشر سوریه، نقض توافقنامه «سوچی» و آغاز حملات هوایی اسد به استان‌های ادلب، حلب، حما و لاذقیه زی هفته‌های گذشته افزایش یافته است. دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین نقض آتش بس جدیدی را در ناحیه شمالی حما و ادلب و دیگر مناطق شمالی سوریه را گزارش داده است.
نیروهای ارتش اسد روز روز یکشنبه مناطق «اللذامنه» و اطراف آن در بخش شمالی و ادلب جنوبی و شرقی و همچنین روستاهای شمالی حما را با اسلحه سنگین گلوله باران کردند.