.
.
.

پاسخ مثبت الجزایر به فراخوان پادشاه مراكش برای عادی‌سازی روابط دو کشور

الجزایر خواستار برگزاری اجلاس فوری وزرای خارجه «اتحادیه مغرب عربی» شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

الجزایر پنج‌شنبه 22 نوامبر به فراخوان ملک محمد ششم، پادشاه مراكش برای حل اختلافات و عادی‌سازی روابط دو کشور پاسخ مثبت داد و خواستار برگزاری اجلاس فوری وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه مغرب عربی شد.

به گزارش العربیه دولت الجزایر در اولین واکنش رسمی خود به فراخوان ملک محمد ششم، پادشاه مراكش برای نشستن بر سر میز مذاکره و حل مسائل اختلافی میان دو کشور با صدور بیانیه‌ای به این درخواست پاسخ مثبت داده و دعوت به برگزرای نشست فوری وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه مغرب عربی شد.

در بیانیه وزارت خارجه الجزایر آمده است: «الجزایر رسما با دبیر کل اتحادیه مغرب عربی مکاتبه کرده و او خواست، نشست وزاری امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه مغرب عربی را در اولین فرصت ممکن، برگزار کند».

وزارت خارجه الجزایر افزود که وزاری امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه مغرب عربی را نیز در جریان این درخواست قرار داده است.

در این بیانیه آمده است که این طرح پیشگام «مستقیما از اعتقاد راسخ الجزایر منشأ می‌گیرد که آن را در مناسبت‌های عدیده‌ای بیان کرده و بر این باور است که بازسازی و فعال کردن ساختار اتحاد مغرب عربی که به دلیل مشکلات موجود میان اعضای آن به ویژه مشکلات میان الجزایر و مراكش غیرفعال و معلق شده، امری حیاتی است».

فراخوان الجزایر دو هفته پس از آن مطرح می‌شود که پادشاه مراكش خواستار ایجاد مکانیسمی مشترک برای انجام گفت‌وگو‌های مستقیم میان دو کشور شد تا مشکلات اختلافی میان دو کشور حل و فصل و پشت سر گذاشته شود.

ملک محمد ششم سه‌شنبه 6 نوامبر الجزایر را به تاسیس کمیته‌ای مشترک برای حل پرونده‌های اختلافی میان دو طرف از جمله بر سر مسائل مرزی، فراخواند.

ناظران بر این باورند که بیانیه اخیر وزارت خارجه الجزایر دلیلی بر آمادگی الجزایر برای مذاکره با مراكش در چارچوب اتحادیه مغرب عربی و به منظور پایان دادن به اختلافات دو کشور است.

اتحادیه مغرب عربی تشکلی منطقه‌ای است که شامل کشورهای تونس، الجزایر، لیبی، مراكش و موریتانی است و در سال 1989 تاسیس شد اما اختلافات گسترده میان اعضای آن به ویژه میان الجزایر و مغرب همواره فعالیت‌ها و اهداف این اتحادیه را تحت تاثیر قرار داده و به تعطیلی کشانده است، به طوری که از سال 1994 تاکنون اجلاس سران این اتحادیه منعقد نشده است.