فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نماینده سازمان ملل با هدف تثبیت آتش‌بس پس از صنعا به الحدیده می‌رود

  منبع: العربیه.نت فارسی

  مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن خود را آماده می‌کند تا پس از صنعا پایتخت این کشور، به شهر الحدیده که در برگیرنده یک بندر استراتژیک است برود.

  یک منبع مسئول در تیم گریفیتس که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «گریفیتس که از روز چهارشنبه در شهر صنعا تحت کنترل حوثی‌ها قرار دارد، قرار است جمعه به الحدیده برسد. این اقدام فرصتی برای آتش‌بس در چارچوب تلاش‌های صورت گرفته به منظور آغاز گفت‌وگوهای سوئد به وجود خواهد آورد».

  از سویی خبرگزاری روسی اسپوتنیک هم گزارش داد: «فرستاده سازمان ملل متحد چهارشنبه به صنعا رسید و در این شهر با مسئولانی حوثی دیدار کرد. او قرار است به الحدیده برود و پس از آن به عمان پایتخت اردنن سفر خواهد کرد».

  این منبع تاکید کرد که گریفیتس در الحدیده، با هیچ طرف نظامی دیدار نخواهد کرد. او توضیح داد: «دیدار با طرف‌های نظامی از صلاحیت‌های نماینده سازمان ملل متحد نیست. او مامور سازمان ملل برای از سرگیری روند سیاسی است».

  فرستاده سازمان ملل متحد در پی آغاز مذاکرات صلحی در یمن در اوایل ماه دسامبر در سوئد است.

  گریفیتس تلاش می‌کند موافقت عبدالملک الحوثی رهبر شبه‌نظامیان حوثی را برای خروج نیروهایش از بندر الحدیده، قرار دادن این بندر تحت مدیریت سازمان ملل، تکمیل روند تبادل اسرا و یکپارچه سازی بانک مرکزی متقاعد کند.

  شامگاه چهارشنبه جیمز متیس وزیر دفاع امریکا گفت که سعودی و امارات، از مذاکرات صلح حمایت بزرگی می‌کنند.

  دو روز پیش هم امارات متحده عربی و سعودی، از ابتکار عملی چدید به منظور کمک به 10 تا 12 میلیون یمنی خبر دادند که شامل اختصاص 500 میلیون دلار اضافه برای هزینه در فعالیت‌های بشر دوستانه می‌شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران