فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای در شورای امنیت برای اعلام آتش‌بس در یمن

  منبع: دبی-العربیه نت.فارسی

  دولت بریتانیا روز دوشنبه 20 نوامبر 2018 متن پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل متحده ارائه داده و از این شورای خواسته است تا آتش‌بس فوری در یمن را اعلام کند.

  بریتانیا در متن پیش‌نویس پیشنهادی خود به شورای امنیت خواستار آتش بس فوری در شهر بندری «الحدیده» شده و مهلتی دوهفته‌ای به طرف‌های درگیر داده است تا همه موانع را برای بازکردن گذرگاه امن جهت رساندن کمک‎های انسانی به آسیب دیدگان جنگ‌ داخلی یمن باز کنند.

  نماینده بریتانیا در شورای امنیت نسخه‌هایی از متن پیش‌نویس این قطعنامه را به اعضای ثابت و 14 عضو موقت شورای امنیت داده است تا آن را قبل از تصویب ارزیابی و مورد بررسی قرار دهند.

  ارائه این پیش‌نویس همزمان با تلاش مارتین گریفت فرستاده ویژه سازمان ملل برای یمن که تلاش می‌کند مذاکرات میان شبه نظامیان حوثی و دولت قانونی یمن را احیا کند. قرار است این مذاکرات در ماه آینده در سوئد برگزار شود.

  در همین حال ژنرال ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد، نیروهای ائتلاف عربی در عملیات آزادسازی الحدیده برغم پیشروی‌های چشمگیر نهایت تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا آسیبی به غیر نظامیان شهر نرسد.

  از سوی دیگر شبه نظامیان حوثی روز دوشنبه 19 نوامبر 2018 در بیانیه‌ای اعلام کردند، در راستای پاسخ به درخواست "مارتین گریفیت" فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، حملات موشکی و پهپادی علیه ائتلاف عربی به رهبری پادشاهی سعودی را متوقف کرده است.

  شبه نظامیان حوثی در بیانیه خود، اعلام کردند که آماده‌اند در راستای رسیدن به آنچه که «صلحی عادلانه و شرافتمندانه» توصیف کردند، حملات خود را متوقف کنند.

  این در حالی است که فرماندهی ائتلاف عربی به رهبری سعودی تاکنون هیچ واکنشی در برابر بیانیه حوثی‌ها از خود نشان نداده است.

  برخی کارشناسان در امور یمن این سوال را مطرح می‌کنند که آیا بیانیه حوثی‌ها یک مانور سیاسی است یا آنها واقعا تصمیم گرفتند که به جنگی که در نهایت بازنده اصلی آن آنها هستند، پایان دهند.

  در بیانیه‌ای که از سوی محمد علی الحوثی رئیس «کمیته عالی انقلابی» در حساب توئیتر خود، منتشر کرد، آمده است:«این ابتکار عمل مطابق با درخواست فرستاده سازمان ملل متحد برای متوقف کردن حملات موشکی وپهپادی و نیز به منظور نشان دادن حسن نیت و حمایت از تلاش‌های بکار گرفته شده برای رسیدن به صلح در یمن است».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران