.
.
.

ترور یکی از فعالان برجسته اعتراضات در شهر بصره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس عراق روز یکشنبه 18 نوامبر 2018 اعلام کرد، یکی از فعالان سیاسی شهر بصره که در تنظیم تظاهرات اعتراضی علیه کمبود خدمات در سطح شهر مانند کم‌آبی و قطع شدن برق، جلوی خانه‌اش به ضرب گلوله کشته شد.

به گفته پلیس، وسام الغراوی یکی از چهره‎های بارز اعتراضات اخیر در شهر بصره بوده و تاثیر فراوانی بر مردم این شهر داشته است.

شهر بصره برغم اینکه بیش از 90 درصد صادرات نفت عراق را تامین می‎کند، اما از آلودگی آب آشامیدنی و قطع شدن مکرر برق رنج می‌برد.

پلیس بصره گفته است که الغراوی شامگاه روز شنبه در آخرین ساعات شب توسط گروهی ناشناس جلو خانه‌اش که در مرکز شهر بصره واقع شده است، با ضرب گلوله کشته شده است.

الغراوی طی روزهای گذشته در طی یک ویدیوی تصویری گفته است که در روزهای آینده ممکن است روحانیون فتوای حمل سلاح به مردم معترض بدهند.

ویدیوی این فعال برجسته عراقی در سطح گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

در تاریخ 25 سپتامبر 2018 نیز یکی از زنان فعال حقوق بشر عراقی نیز در بصره در روز روشن به ضرب گلوله کشته شد.

سعاد علی، فعال حقوق بشر عراقی در شهر بصره که در اعتراضات ماه سپتامبر یکی فعالان در تظاهرات ضد دولتی بوده، به ضرب گلوله کشته شد. همسر سعاد نیز زخمی شد.

خانم علی که از تظاهرات ضد دولتی حمایت می‌کرد، ریاست سازمان حقوق بشری «الود العالمی» را بر عهده داشت.

فعالان سیاسی و مدنی عراقی در شهر بصره وابستگان به جمهوری اسلامی را به این ترورها متهم می‌کنند در اعتراضات بصره تظاهر کنندگان کنسولگری ایران را به آتش کشیدند.