.
.
.

الربیعه: سعودی در مدت 23 سال گذشته 85 میلیارد دلار به 79 کشور جهان کمک کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله بن عبدالعزیز الربیعه، مشاور دیوان پادشاهی عربی سعودی و ناظر کل بر فعالیت‌های مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان، پنج‌شنبه 15نوامبر ضمن اشاره به فعالیت‌های کشورش در زمینه امداد رسانی و کمک‌ رسانی بشر دوستانه‌ به مردم نقاط مختلف جهان بدون توجه به نژاد، رنگ و گرایشات دینی آنها، تاکید کرد که میزان کمک‌های خارجی سعودی در سال‌های 1996 الی 2018 میلادی بالغ بر 84.7 میلیار دلار بوده و شامل 79 کشور جهان شده است.

به گزارش العربیه، آمار کمک‌های سعودی به دیگر کشورها و مردم جهان از سوی عبدالله بن عبدالعزیز الربیعه، مشاور دیوان پادشاهی عربی سعودی و ناظر کل بر فعالیت‌های مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان در همایشی که روز پنج‌شنبه گذشته در دانشگاه ورشو لهستان برگزار شده بود، ارائه شد.

این همایش به منظور معرفی تلاش‌ها و فعالیت‌های بشر دوستانه پادشاهی سعودی در جهان با حضور محمد بن حسین مدنی، سفیر خادم حرمین شریفین در جمهوری لهستان و نیز میرفت مجلی، سفیر جمهوری یمن در ورشو، تعدادی از مقامات وزارت خارجه لهستان، روسای دانشگاه، نمایندگان سازمان‌های امدادرسانی، رؤسای کانون سیاست خارجی لهستان، اعضای گروه پارلمانی سعودی، سفرای عرب در لهستان، سفرای سابق این کشور در پادشاهی سعودی و همچنین نمایندگان رسانه‌های مختلف برگزار شده بود.

محمد بن حسین مدنی، سفیر خادم حرمین شریفین در جمهوری لهستان ضمن خوش‌آمدگویی به شرکت کنندگان در این همایش به تلاش‌های سعودی در دفاع از امنیت و ثبات جهان به ویژه در یمن اشاره کرده، بیان کرد که سعودی در این زمینه همواره تلاش کرده تا از تمامی راهکارها در جهت ایجاد راه حلی سیاسی و توافقی برای برون رفت از بحران یمن و پایان دادن به کودتای مسلح حوثی استفاده کند.

سفیر سعودی در لهستان همچنین در این‌باره افزود که علی‌رغم آغاز عملیات دفاع از دولت قانونی یمن و تلاش برای بازگرداندن آن به قدرت، سعودی اما همواره از تمامی اشکال و انواع راهکارهای مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به بحران یمن حمایت کرده است.

الربیعه مشاور دیوان پادشاهی عربی سعودی نیز در این همایش گفت مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان از زمان تاسیس خود تاکنون 482 طرح کمک رسانی و امدادرسانی به ارزش یک میلیارد و 924 میلیون و271 هزار دلار را در 42 کشور جهان به مورد اجرا گذاشته است.

وی در زمینه طرح‌های مربوط به حمایت از خانواده گفت مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان 206 طرح به ارزش 341 میلیون و 481 هزار دلار را در جهان برای حمایت از زنان، 171 طرح به قیمت 504 میلیون دلار و 962 هزار دلار را برای حمایت از کودکان اجرا کرده است.

الربیعه در بخش دیگری از سخنان خود به تعداد پناهندگان آواره‌ای اشاره کرد که در حال حاضر کشور پادشاهی سعودی مقیم هستند او در این‌باره گفت سعودی با پذیرش 561,911 پناهجوی یمنی و 283,449 پناهجوی سوری و 249,669 پناهجوی میانماری از جهت تعداد مهاجرانی که تاکنون پذیرفته و نسبت %5.36 درصدی آنها به کل جمعیت پادشاهی عربی سعودی، رتبه دوم در جهان را به خود اختصاص داده است.

الربیعه درباره کل کمک‌های کشورش به یمن گفت از سال 2015 تاکنون 11.18 میلیارد دلار به یمن کمک شده که از جمله آن یک میلیارد و 130میلیون و 186هزار دلار کمک به یمنی‌های پناهجوی مقیم در سعودی است، کمک دو میلیارد و 950میلیون دلاری دولت به طرح‌های توسعه در یمن است، دو میلیارد و 275 میلیون و 718 هزار دلار دیگر از جمله کمک‌های انجام شده به دولت قانونی یمن است و 3 میلیارد دلار دیگر نیز به بانک مرکزی یمن تقدیم شد. علاوه بر آن نیز از سوی مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان به ارزش 659 میلیون و 271 هزار دلار کمک به یمن انجام شده است.

وی در ادامه توضیح داد که این مرکز با مشارکت 80 شریک از سازمان ملل متحد، همچنین سازمان‌های غیر دولتی محلی و بین المللی 294 طرح را در یمن به مورد اجرا گذاشته است که شامل طرح‌های مربوط به امنیت غذایی، بهداشت، تسریع در بهبودی زودهنگام، حمایت و هماهنگی عملیات انسانی و بشردوستانه، تامین آب، نظافت، محیط زیست و احداث پناهگاه و تامین مواد غیر خوراکی، اقدامات حمایتی و آموزش و خدمات لوجستیک، تغذیه و ارتباطات در هنگام فوریت‌ها می‌شود.

وی همچنین گفت که مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان به فراخوان سازمان بهداشت جهانی و یونیسف پاسخ داده و کمک‌هایی به ارزش 66.7 میلیون دلار برای مبارزه با وبا تقدیم کرده است.

وی در ادامه افزود که سعودی در یمن 132 طرح به ارزش 281میلیون و 457هزار دلار را برای حمایت از زنان و 136طرح حمایت از کودکان به ارزش 469 میلیون و 867 هزار دلار را به مورد اجرا گذاشته است.

وی همچنین به حمایت مالی کشورش برای اجرای طرح‌های عملیات مین‌روبی، خنثی‌سازی تله‌های انفجاری به کار رفته از سوی شبه نظامیان حوثی در استان‌ها مختلف یمن، کمک به آسیب دیدگان و مجروحان این کشور و کارگذاشتن اعضای مصنوعی برای آسیب دیدگان نقص عضو شده اشاره کرده گفت، حوثی‌ها بیش از یک میلیون مین را در خشکی و آب‌های یمن کارگذاشته‌اند که چند بار بیش از تعداد مین‌های به کار رفته در جنگ جهانی دوم است.

این مسئول سعودی به تلاش‌های کشورش برای بازپروری و تربیت و آموزش کودکان سرباز یمنی اشاره کرد که توسط شبه نظامیان حوثی به جنگ اعزام شده‌اند و گفت تا کنون 2000 کودک یمنی در این زمینه از نظر روانی، روحی، فرهنگی و آموزشی معالجه، درمان و بازپروری شده‌اند.

در بخش دیگری از سخنان خود الربیعه گفت شبه نظامیان حوثی با هدف قرار دادن کارکنان و کارون‌های امدادرسان کارگذاشتن مین و نیز غارت کاروان‌های ارسالی ضمن ممانعت، در روند امداد و کمک‌رسانی کارشکنی می‌کنند.

وی گفت حوثی‌ها تا کنون اقدام به غارت 65 کشتی، 124 کاروان و 628 کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه کرده‌اند.

وی در بخش دیگری از شرح موارد نقض قوانین بین المللی توسط حوثی‌ها گفت حوثی‌ها با نصب پدافند ضد هوایی در مناطق مسکونی و با سربازگیری کودکان، اقدام به پرتاب موشک‌های بالستیک، شلیک گلوله‌های خمپاره، کاتیوشا به خاک سعودی باعث شهادت 122 تن و مجروح شدن 946 تن دیگر غیر نظامی و آسیب رساندن به بیش از 41 مدرسه، 6 بیمارستان و 20 مسجد و جابجا شدن بیش از 20 هزار تن از شهروندان سعودی از خانه‌های‌شان شده‌اند.

وی در بخش پایانی از سخنان خود گفت اقدام پادشاهی عربی سعودی در یمن برای غلبه بر شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی که از سوی ایران حمایت می‌شوند صورت می‌گیرد و برای پایان دادن به درد و رنج مردم یمن، در راستای ایستادگی در کنار دولت قانونی این کشور و حمایت برای بازگرداندن آن به قدرت انجام می‌شود تا یمن همانند گذشته خوشبخت، امن و با ثبات باشد.

وی همچنین ضمن تاکید بر عزم کشورش در حمایت، کمک و دفاع از ملت یمن افزود پادشاهی سعودی و از همان ابتدای بحران تلاش کرده تا از طریق سازوکارهای مسالمت‌آمیز به بحران یمن پایان دهد اما شبه‌نظامیان حوثی بدون توجه به خواسته‌های ملت یمن از پذیرفتن راه‌حل‌ها و طرح‌های ارائه شده از جمله قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، طرح شورای همکاری خلیجی و نتایج گفتگوی ملی یمن سرباززده با اصرار و پافشاری خود بر ادامه جنگ و بحران، مردم یمن را در سختی و درد و رنج ناشی از بحران در زمینه‌های انسانی، غذایی، بهداشتی و آموزش قرار دادند.