.
.
.

پیش‌نویس قطعنامه‌ای در شورای امنیت برای محکوم‌ کردن موشک‌پرانی حوثی‌‌ها به سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بریتانیا روز جمعه 16 نوامبر 2018 اعلام کرد که در حال آماده کردن قطعنامه‌ای برای ارائه به شورای امنیت برای محکوم کردن موشک‌پرانی‌های شبه نظامیان حوثی و متوقف کردن جنگ در یمن است.

در متن پیش‌نویس این قطعنامه که نسخه‌ای از آن به دست العربیه رسید، از تلاش نمایندگان سازمان ملل متحد در یمن حمایت، و بر وحدت، حاکمیت و استقلال یمن تاکید شده است.

در قطعنامه همچنین شلیک موشک‌های بالستیک حوثی‌های مورد حمایت ایران به سوی سعودی را به تهدیدی برای امنیت منطقه دانسته و آن را به شدت محکوم کرده است.

قطعنامه از برداشتن همه گام‌های ممکن برای حمایت از غیر نظامیان را امری ضروری دانسته است.

پیشنویس این قطعنامه بر اهمیت حفظ فعالیت بنادر یمن به ویژه بندر الحدیده و تعیین تاریخ 29 نوامبر 2018 به عنوان تاریخ مذاکرات آینده این کشور در استکهلم پایتخت سوئد تاکید شده است.

در پیشنویس این قطعنامه که از سوی بریتانیا به شورای امنیت ارائه شده است از طرفین درگیری خواسته است تا ظرف دو هفته پس از تصویب و تایید این قطعنامه عملیات امدادرسانی شامل مواد غذایی و دارو به مناطق یمن را تسهیل کنند.

گفتنی است که مارگوت والستروم، وزیر خارجه سوئد روز چهارشنبه گفت کشورش ممکن است میزبان مذاکرات بین طرف‌های درگیر در یمن باشد.

در حالی این مساله را مطرح کرده که فرستاده ویژه سازمان ملل تاکنون بر اثر کارشکنی حوثی‌ها از برگزاری مذاکرات موثر بین طرف‌های درگیر در یمن ناکام مانده است.

خوش‌بینی‌ها برای توفق جنگ در یمن از زمانی بیشتر شده است که وزیران خارجه و دفاع آمریکا و برخی کشورهای غربی علیه جنگ یمن موضع شدید گرفته و اعلام کرده‌اند که زمان توقف جنگ در یمن فرا رسیده است.

والستروم گفت که سازمان ملل از سوئد خواسته که آیا می‌تواند محلی را برای فرستاده این سازمان برای برگزاری گفت‌وگو فراهم کند یا خیر.

وزیر امور خارجه سوئد همچنین گفت که این مایه خوشحالی سوئد است اما هنوز چیزی قطعی نشده است.

وی ادامه داد: ما همواره از اقدامات مارتین گیریفیس، فرستاده سازمان ملل چه در سازمان ملل و چه در اتحادیه اروپا حمایت کرده‌ایم. اوضاع در یمن در حال حاضر بدترین بحران بشری در جهان است که با آن روبرو هستیم.