.
.
.

سعودی، امارات، آمریکا و بریتانیا اوضاع اقتصادی و انسانی یمن را بررسی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات ارشد و سفیرانی از کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا چهار‌شنبه 14 نوامبر در چارچوب کمیته‌ای چهارجانبه در ریاض گرد‌هم آمدند تا در مورد اقدامات و تدابیر اساسی لازم و فوری برای رسیدگی به اوضاع اقتصادی و انسانی در یمن تصمیم‌گیری کنند.

بنا به گزارش العربیه در نشست این کمیته، اقداماتی به منظور بهبود اقتصاد یمن و حمایت از ارزش پول ملی این کشور اتخاذ شد.

اقدامات انجام گرفته در این راستا شامل سپرده‌‌گذاری‌های پادشاهی عربی سعودی به ارزش 2 میلیارد دلار و همچنین کمک‌های حمایتی 200 میلیون دلاری سعودی به دولت یمن و نیز تقدیم فرآورده‌‌های نفتی به ارزش ماهانه 60 میلیون دلار به منظور سوخت‌رسانی به ژنراتورهای تولید برق در استان‌های یمن است، همچنین حمایت‌های توسعه‌ای و کمک‌های سخاوتمندانه‌ای از سوی همه این چهار کشور برای یمن در نظر گرفته شد.

این کمیته در نشست خود در ریاض همچنین تاکید کرد که ارزش ریال یمن و اوضاع اقتصادی این کشور همچنان شکننده است و نیازمند تلاش‌هایی مضاعف به منظور محافظت از دستاورد‌ها در این کشور است. در این راستا چهار کشور حاضر در این کمیته خواستار افزایش حمایت‌های بین‌المللی از یمن شدند.

کشورهای عضو کمیته نیز با تشکیل کمیته‌ فنی مشورتی که به طور ماهانه تشکیل جلسه خواهد داد، اعلام موافقت کردند.

هدف از تشکیل این کمیته ایجاد توافق جهت اتخاذ تدابیر اضافی برای محقق ساختن ثبات ارزش پول ملی یمن و تقویت اداره درآمدهای ارزی و نیز حمایت از تلاش‌های حکومت قانونی یمن برای بهبود اداره امور اقتصادی این کشور عنوان شده است.

چهار کشور شرکت‌کننده در نشست ریاض همچنین توافق کردند تا برنامه‌‌ای برای‌ فراهم کردن تسیهلات تجاری در چارچوب موسسه بین‌المللی تامین مالی، تحت نظارت بانک مرکزی یمن ایجاد شود.

این چهار کشور با اذعان به اینکه نابسامانی‌های اقتصادی می‌تواند عواقبی را برای روند سیاسی در پی داشته باشد، بر تشدید حمایت‌ها از تلاش‌های فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن جهت اتخاذ تدابیر اقتصادی به منظور اعتمادسازی، تاکید کردند.

نمایندگان کشورهای حاضر در نشست یادشده، به تفاهمی دست یافتند که به موجب آن به دولت قانونی یمن جهت انجام اصلاحات اقتصادی فراگیر در کشور، از جمله پرداخت دستمزد کارکنان غیرنظامی شاغل در بخش‌های دولتی بر مبنای لیست ‌دستمزدهای ارائه شده از سوی دولت یمن در سال 2014، کمک کنند.

چهار کشور عضو این کمیته در این راستا و با هدف تقویت اقتصاد دولتی یمن و بهبود قدرت خرید تمامی مردم یمن متعهد شدند.

سعودی، امارات، آمریکا و بریتانیا ضمن تشدید بر اهمیت توسعه اقتصادی در کاهش وخامت اوضاع انسانی، بر اهمیت دسترسی انسانی و بهبود اوضاع تجاری و محافظت از غیرنظامیان و ساختارهای زیربنایی غیرنظامی تاکید کردند.

اعضای این کمیته همچنین متعهد شدند تا به منظور بررسی‌ و رایزنی‌های بیشتر و مفصل در سطوح عالی درباره این مسائل و همچنین دیگر مسائل انسانی در هفته‌های آینده نیز به مشورت بپردازند.