.
.
.

مانند داعش.. شبه‌نظامیان حوثی «تاریخ و آثار» را در یمن با خاک یکسان می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به نظر می‌رسد شبه نظامیان حوثی در یمن همانند داعش برای تخریب آثار تاریخی و باستانی یمن کمر بسته‌اند.

یک سازمان حقوقی یمنی اخیرا در گزارشی با عنوان «تخریب و زدودن تاریخ» شهادت برخی از کارکنان و فعالان بخش آثار و اماکن تاریخی یمن را جمع آوری کرده است. این بررسی نشان از تخریب‌ها و آسیب‌های گستردهای است که شبه نظامیان حوثی علیه اماکن تاریخی و باستانی یمن مرتکب شدهاند.

العربیه در این رابطه گزارش داد سازمان حقوقی «مواطنه» (شهروند) یمن در این زمینه شبه نظامیان حوثی و گروه‌های تندرو را متهم ساخت و آنها را مسئول آسیب زدن و تخریب آثار تاریخی و باستانی معرفی کرده است.

در گزارش این سازمان حقوقی آمده است، افزود که شبه نظامیان حوثی از این اماکن تاریخی و باستانی به عنوان مراکز و مقرهای نظامی و یا انبارهای اسلحه و مهمات برای خود استفاده کرده و یا آنها را به طور مستقیم مورد هدف قرار میدهند.

سازمان حقوقی مواطنه یمن از جامعه بین المللی خواست تا به تعهدات خود برای محافظت از آثار، تاریخ و تمدن یمن عمل کند.

این سازمان حقوقی یمنی در گزارش خود به تخریب آثار و آسیب دیدن بخش‌های زیادی از اماکن تاریخی و باستانی یمن در 9 استان از این کشور از جمله آنها صنعا، عدن و مأرب اشاره کرد و افزود که گروه‌های تندرو در این میان و با استفاده از اوضاع کنونی جنگ اقدام به انفجار و تخریب کامل مزارهای صوفی قدیم کرده است.

این سازمان حقوقی یمنی خواستار آن شد تا آثار و اماکن فرهنگی و تاریخی یمن به طور ویژه در لیست بسیار حفاظت شده و بر مبنای توافق لاهه قرار داده شود تا محافظت از آنها را تضمین و مانع از کاربرد نظامی این اماکن تاریخی و فرهنگی از سوی شبه نظامیان حوثی شود.

در گزارش سازمان مواطنه یمن آمده است شهر تاریخی براقش در استان مأرب که شامل معبدهای مهمی است از سوی شبه نظامیان حوثی در سال 2015 به مکانی برای انباشت و ذخیره اسلحه تبدیل شده است که هدف بمباران قرار گرفت.

از میان دیگر اماکن تاریخی که گزارش سازمان حقوقی مواطنه یمن به آنها اشاره کرده است میتوان به قلعه و مسجد الهادی در استان صعده و نیز موزه نظامی در عدن و همچنین دار الحجر استان صنعا پایتخت اشاره کرد که از سوی حوثی‌ها با توپ و تانک مورد هدف واقع شده و تخریب شده و یا آسیب های جدی به آن وارد شده است.