فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اقدامات فوری برای رسیدگی به اوضاع اقتصادی و انسانی در یمن

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مقامات ارشد و سفیرانی از کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا چهارشنبه در چارچوب کمیته‌ای چهارجانبه در ریاض گردهم آمدند تا در مورد اقدامات و تدابیر اصلی لازم و فوری برای رسیدگی به اوضاع اقتصادی و انسانی در یمن تصمیم گیری کنند.

  بنا به گزارش العربیه در نشست این کمیته اقداماتی به منظور بهبود اقتصاد یمن و حمایت از ارزش پول ملی این کشور اتخاذ شده است.
  اقدامات انجام گرفته در این راستا شامل سپرده‌‌گذاری پادشاهی عربی سعودی به ارزش 2 میلیارد دلار و همچنین کمک های حمایتی 200 میلیون دلاری سعودی به دولت یمن و نیز تقدیم مشتقات و فرآورده‌‌های نفتی به ارزش ماهانه 60 میلیون دلار به منظور سوخت رسانی به ژنراتورهای تولید کننده برق در استان های یمن است و علاوه بر آن نیز حمایت از توسعه و کمک‌های که از سوی این چهار کشور به یمن تقدیم شده است.

  این کمیته در نشست خود در ریاض همچنین تاکید کرد که ارزش پول ملی یمن، ریال و اوضاع اقتصادی این کشور همچنان شکننده است و نیازمند تلاش هایی دوچندان برای محافظت از دستاوردها در این کشور است. همچنین در این راستا چهار کشور حاضر در این کمیته همچنین خواستار افزایش حمایت های بین المللی از یمن شدند.

  کشورهای عضو این کمیته نیز با تشکیل کمیته فنی مشورتی که به طور ماهانه تشکیل جلسه خواهد داد اعلام موافقت کردند.

  هدف از تشکیل این کمیته ایجاد توافق جهت اتخاذ تدابیر اضافی برای محقق ساختن پایداری ارزش پول ملی یمن و تقویت اداره درآمدهای ارزی و نیز حمایت از تلاش های حکومت قانونی یمن برای بهبود اداره امور اقتصادی این کشور عنوان شده است.

  چهار کشور شرکت کننده در نشست ریاض همچنین توافق کردند تا برنامه‌‌ای برای فراهم کردن تسیهلات تجاری در چارچوب موسسه بین المللی تامین مالی و تحت نظارت بانک مرکزی یمن ایجاد شود.

  این چهار کشور همچنین با اذعان به اینکه نابسامانی های اقتصادی میتواند عواقبی را بر روند سیاسی در پی داشته باشد بر تشدید حمایت ها از تلاش های فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن و در جهت اتخاذ تدابیر اقتصادی به منظور اعتمادسازی، تاکید کردند.

  نمایندگان کشورهای حاضر در نشست همچنین در این راستا به تفاهم رسیدند تا به دولت قانونی یمن جهت انجام اصلاحات اقتصادی فراگیر در این کشور و از جمله آن پرداخت دستمزد کارکنان غیرنظامی بخش های دولتی بر مبنای لیست دستمزدهای ارائه شده از سوی دولت یمن در سال 2014، کمک کنند.

  چهار کشور عضو این کمیته در این راستا و با هدف تقویت اقتصاد دولتی یمن و بهبود قدرت خرید تمامی مردم یمن متعهد شده اند.

  چهار کشور شرکت کننده در نشست ریاض ضمن تشدید بر اهمیت توسعه اقتصادی در کاهش وخامت اوضاع انسانی بر اهمیت دسترسی انسانی و بهبود اوضاع تجاری و محافظت از غیرنظامیان و ساختارهای زیربنایی غیر نظامی تاکید کردند.

  اعضای این کمیته همچنین متعهد شدند تا به منظور بررسی و رایزنی های بیشتر و مفصل در سطوح عالی درباره مسائل انسانی در هفته آینده نیز به مشورت و رایزنی بپردازند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران