.
.
.

واکنش عراقی‌ها به اظهارات رئیس بانک مرکزی‌‌شان در باره تلف شدن 5 میلیون دلار در باران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شهروندان عراقی فعال در شبکه‌های اجتماعی روز چهارشنبه 14 اکتبر 2018 ، نسبت به اظهارات علی العلاق، رئیس بانک مرکزی این کشور که گفته است 7 میلیارد دینار عراقی معادل 5 میلیون دلار آمریکایی، در اثر بارش باران شدید و سیل غرق و تلف شده‌اند، واکنش نشان داده و سخنان رئیس بانک مرکزیشان را به سخره گرفتند. ‌

برخی از شهروندان عراقی با شنیدن سخنان رئیس بانک مرکزی که از طریق تصویر ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، واکنش شدیدی نشان داده و خواستار دخالت دادستان و قوه قضائیه برای بررسی صحت یا سقم این موضوع شده‌اند.

پس از اینکه رئیس بانک مرکزی عراق موضوع تلف شدن 5 میلیون دلار از بانک مرکزی را به پارلمان این کشور گزارش داد، بسیاری از شهروندان عراقی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که در صورت صحت این گزارش باید کسانی که در حفظ اموال عمومی کشور سهل‌انگاری کرده‌اند در دادگاه محاکمه شوند.

علی العلاق روز دوشنبه گذشته با حضور در جلسه پارلمان اعلام کرد، حدود 7 میلیارد دینار از اسکناس‌های نقدی عراق به دلیل غرق شدن خزانه یکی از شعبه‌های بانک مرکزی «رافدین» در اثر بارش شدید باران از بین رفت.

حسین الشمری یکی از وبلاگ‌نویسان و فعالان در شبکه‌ اجتماعی فیس بوک در عراق، از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خواست تا رئیس بانک مرکزی را به دادگاه معرفی کند تا در باره کم شدن این مبلغ بزرگ تحقیق به عمل آید. این فعال شبکه‌های اجتماعی گفته است که رئیس بانک مرکزی عراقی‌ها را نادان فرض کرده است چرا که همه مردم می‌دانند که اسکناس‌های نقدی از موادی ساخته شده‌اند که به وسیله آب قابل تلف شدن نیست.

قاسم سنجری یکی دیگر از فعالان عراقی در شبکه‌های اجتماعی، با سخره گرفتن اظهارات علی العلاق رئیس بانک مرکزی رافدین عراق نوشت:«به نظر می رسد که رئیس بانک مرکزی معنای «پولشویی» را نمی‌داند.

عمار فائز دیگر فعال رسانه‌ای عراقی پرسید:«چه کسی می‌تواند ثابت کند که این اموال به راستی کم شده است یا اصلا وجود داشته است و چه کسی باید پاسخگوی گم شدن آنها باشد یا چه وقت عراق با سیل بنیان بر افکن روبرو شد که حتی پول‌ها از داخل مخازن بانک‌ها هم در اثر سیل از بین برود».

ایمان بلال یکی از خبرنگاران نیز گفت:«بانک مرکزی باید سرنوشت این اموال را تعیین کند که اگر واقعا تلف شده‌اند بانک برابر آن را تهیه کند».

اما علی الجبوری با استهزاء نوشت :«می‌ترسم رئیس بانک مرکزی اسکناس‌ها را داخل جیب خود فراموش کرد و سپس در ماشین لباسشویی گذاشت و اینگونه تلف شدند اما در این صورت هم پس از خشک شدند قابل استفاده هستند».

اما جان بیات، یکی دیگر از فعالان شبکه اجتماعی در فیس بوک نوشت:«به نظر می رسد که رئیس بانک مرکزی همان خوابی را دید که عزیز مصر دیده بود و آن اینکه 7 میلیار دینار اسکناس خیس شده 7 میلیارد اسکناس خشک شده را می‎خورند تا اینکه او از پست و مقام ریاست بانک کنار رود خدا کریم است».

اما برخی از شهروندان عراقی با گذاشتن تصاویری ویدیویی از قرار دادن اسکناس‌ها در آب ثابت کردند که آب باعث تلف شدن دینار عراقی نمی‌شود.