.
.
.

ریاست‌جمهوری یمن: گریزی از آزاد سازی الحدیده از تصرف حوثی‌ها وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر ریاست‌جمهوری یمن تاکید کرد که دیگر گریزی از آزاد سازی الحدیده از تصرف شبه‌نظامیان حوثی چه با روش صلح آمیز و چه از راه جنگ، وجود ندارد.

ریاست‌جمهوری یمن همچنین بار دیگر پشتیبانی خود را از تمام تلاش‌ها برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات جدی صلح و دست‌یابی به صلحی پایدار برپایه نتایج گفت‌وگوی ملی، ابتکار عمل خلیج و قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، تاکید کرد.

عبدالله العلیمی مدیر دفتر ریاست‌جمهوری یمن، چهارشنبه 14 نوامبر در سلسله توئیت‌هایی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «جهان به ضجه‌های شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی و بهانه آفرینی از سوی آن‌ها هرگاه که آزاد سازی الحدیده از تصرف‌شان نزدیک شد، عادت کرده است. آن‌ها این توهم‌ها را به پیروان خود و دیگران، القا می‌کنند».

او ادامه داد: «ملت یمن در مسیر خود به سمت تحقق اهدافش یعنی بنای یمنی فدرال، امن و با ثبات که در آن خود سرنوشت خود را تعیین می‌کند نه دیگران، ادامه می‌دهد. ملت یمن با محیط عربی و اسلامی خود و تمام خیرخواهان در جهان، همراه است».

از سویی دولت یمن اظهار داشت کرد که شبه‌نظامیان حوثی از جامعه جهانی برای نجات خود از سقوط قریب الوقوع، یاری می‌طلبد.

در بیانیه‌ای که چهارشنبه در پایان جلسه دولت در عدن پایتخت موقت یمن برگزار شد، آمده است: «حلقه محاصره هر روزه بر گرد شبه‌نظامیان تنگ‌تر می‌شود. صفوف آن‌ها شاهد فروپاشی سریع است چرا که ارتش پیروزهای پی در پیی در جبهه ساحل غربی، دمت، مریس، صعده و البیضاء کسب می‌کند».

این بیانیه حوثی‌ها را متهم کرد که شکست‌های خود را با ارتکاب جنایت علیه غیر نظامیان و گسترده کردن فاجعه انسانی که خود عامل آن بودند، جبران می‌کنند.

پیش از این منابع نظامی اعلام کرده بودند که عملیات نیروهای ارتش و مقاومت مردمی یمن چهارشنبه 14 نوامبر به طور موقت تا متوقف شد تا به آژانس‌های بشر دوستانه اجازه خارج کردن نیروهای خود داده شود و همچنین برخی زخمی‌ها از منطقه منتقل شده و ضمن باز کردن کریدورهای انسانی، به ساکنانی که قصد خروج از شهر دارند، فرصت این اقدام داده شوند.

از سویی مارتن گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، از کاهش شدت نبردها در شهر الحدیده استقبال کرد. او این اقدام را «گامی مهم برای جلوگیری از تشدید بحران انسانی و ایجاد فضایی مهیاتر برای روند سیاسی» توصیف کرد.

او در بیانیه‌ای ادامه داد: «سازمان ملل متحد آماده مذاکره مجدد با طرف‌های یمنی برای رسیدن به توافقی برای مذاکره درباره الحدیده است تا بدین ترتیب از بندر الحدیده حمایت و رسیدن کمک‌های بشر دوستانه تضمین شود».