.
.
.

دادستانی سعودی خواستار صدور حکم اعدام برای 5 تن از متهمان قتل خاشقجی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستان کل سعودی پنجشنبه 15 نوامبر اعلام کرد که برای 5 تن از متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی، درخواست صدور حکم اعدام کرده است.

جمال خاشقجی 2 اکتبر در کنسول‌گری سعودی در استانبول ترکیه کشته شد.

دادستانی کل سعودی اعلام کرد لایحه اتهامی علیه 11 تن در پرونده قتل جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی، صادر شد که در این زمینه 21 مورد تحقیق قرار گرفتند.

نا بر این اعلام «فرمانده تیم بازگرداندن خاشقجی هنگامی که در متقاعد کردن او ناکام ماند، تصمیم به قتل او گرفت».

بنا بر اعلام دادستانی: «طی تحقیقات به روشی که در آن قتل صورت گرفت، آگاهی یافتیم. ابتدا درگیری روی داد و پس از آن، دوز بالایی از مواد مخدر به خاشقجی تزریق شد که به مرگش انجامید. بعد از قتل، جنازه‌ قطعه قطعه و به خارج از کنسولگری منتقل شد».

دادستانی افزود: «متهمان گزارشی دروغین به معاون سابق رئیس سازمان اطلاعات ارائه دادند. یکی از آن‌ها پس از قطعه قطعه کردن جنازه خاشقجی، آن را به یک همکار محلی تحویل داد. پنج تن از متهمان در عملیات خارج کردن جنازه از کنسولگری پس از قطعه قطعه کردنش مشارکت کردند».

در پاسخ به سوالی درباره انگیزه تیم از قتل قاشقجی، نماینده دادستانی گفت: «صبح روز جنایت، فرمانده تیم عملیات از محل کنسولگری باز بینی کرد و دریافت نمی‌توان خاشقجی را از این محل منتقل کرد، از این رو تصمیم به قتل او گرفت».

او تاکید کرد که بازداشت شدگان ابتدا قتل خاشقجی را منکر شدند. او افزود: «عکسی تقریبی از چهره همکار محلی کشیده شده و در اختیار مقام‌های ترکیه خواهد گرفت».